English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przy "Okrągłym Stole" o polsko - luksemburskiej logistyce

12-05-2014

8 maja 2014 r., w siedzibie Pracodawców RP, odbyło się spotkanie „Okrągłego Stołu” operatorów logistycznych, firm transportowych oraz przewoźników z Polski i Luksemburga.

 

Głównym celem spotkania, prowadzonego przez Wiceprezydenta Pracodawców RP Janusza Pietkiewicza oraz Wiceprezydenta Pracodawców RP Krzysztofa Krystowskiego, było przedyskutowanie możliwości współpracy Luksemburga – jako głównego węzła logistycznego w Europie Zachodniej – z Polską – szybko rozwijającym się węzłem w Europie Wschodniej, poprzez utworzenie multimodalnego korytarza transportowego.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sektora logistycznego z Luksemburga z Danielem Liebermannem, Dyrektorem ds. Logistyki w Ministerstwie Gospodarki Wielkiego Księstwa Luksemburga na czele. Stronę polską reprezentowały takie firmy, jak: OT Logistics, Trade Trans, Cargosped, Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZP Klastry Polskie, Poczta Polska oraz Sistema Poland.

 

Podczas spotkania Fernand Rippinger z CFL Multimodal zaprezentował możliwości multimodalnej współpracy transportowej pomiędzy Polską a Luksemburgiem. Poinformował również o planach rozbudowy terminala w Bettembourgu, który ma zostać uruchomiony w 2016 roku.

 

Delegacja luksemburska podkreśliła, że inwestycja nie zakłada konkurowania oraz ekspansji na tradycyjne rynki, lecz pełne partnerstwo oraz współpracę. Projekt ma zagwarantować poważne oszczędności w zakresie emisji CO2. Ponadto, terminal ma zagwarantować obsługę przez 7 dni w tygodniu, co w przypadku transportu drogowego, z uwagi na ograniczenia podczas weekendów, jest praktycznie niemożliwe.

 

Projekt spotkał się z bardzo dużym  zainteresowaniem przedstawicieli polskiego sektora transportowego. Podczas spotkania ustalono kolejne etapy współpracy w zakresie tej inwestycji. Obie strony przyznały, że w ramach tego projektu niezbędna jest identyfikacja lokalizacji terminali przeładunkowych w Polsce.

 

Uczestnicy „Okrągłego Stołu” potwierdzili chęć kontynuowania rozmów, tym razem już w Luksemburgu, połączonych z wizytą w terminalu przeładunkowym w Bettemborgu.