English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Potrzeba pomysłu i środków na reindustrializację Podkarpacia

12-05-2014

Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz kandydaci do Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele biznesu uczestniczyli w rzeszowskiej konferencji Pracodawców RP w ramach ogólnopolskiego cyklu Region – Gospodarka - Unia. Uczestnicy debaty podkreślali, że Podkarpacie potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych i środków na reindustrializację.

 

Rzeszów to trzecia stolica regionów po Szczecinie i Warszawie, w której Pracodawcy RP zorganizowali debatę przedsiębiorców z kandydatami na europosłów.

 

Perspektywa finansowa 2014-2020 to być może ostatnia szansa w najbliższej przyszłości, by wykorzystać unijne środki do rozwoju przemysłu i modernizację naszego regionu przez wspieranie badań i rozwoju – powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. W jego ocenie należy stworzyć instytucjonalne rozwiązania dla współpracy biznesu z nauką, w ramach której to firmy powinny być stroną aktywną. Wtórował mu prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Janusz Fudała. – Konieczne jest określenie statusu prawnego i form działania parków naukowo-technologicznych. Warto wprowadzić ulgi na start dla mikroprzedsiębiorców – mówił prezes Fudała.

 

Uczestnicy debaty podkreślali, że rozwój regionu powinien być równomierny – obecnie Rzeszów bardzo „uciekł” innym subregionom. Problemem reszty województwa są chociażby rozdrobnienie agrarne i mało rozbudowany sektor usług. Rozwiązaniem może być tworzenie podstref ekonomicznych – przykładem jest choćby bieszczadzka gmina Zagórz, która ściągnęła do siebie japońskiego producenta wysokich technologii. – Polskiej gospodarce brakuje kapitału – dużymi  pracodawcami są najczęściej zagraniczne firmy – mówił Grzegorz Rakoczy, przedsiębiorca z Podkarpacia. – Jeśli tylko zostaną stworzone odpowiednie warunki, przedsiębiorcy dadzą sobie radę – powiedziała Krystyna Skowrońska z PO.

 

Przedłużenie działania Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 było bardzo dobrą decyzją w trudnym dla gospodarki okresie. Między innymi dzięki temu Polska wróciła na ścieżkę wzrostu. Trzeba pamiętać, ze strefy mielecka i tarnobrzeska to 50 tys. miejsc pracy na 260 tys. stworzonych przez wszystkie strefy w Polsce – mówił Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W jego opinii w takim regionie jak Podkarpacie należy wspierać przekształcanie jednoosobowej działalności gospodarczej w większe firmy poprzez system dotacji, pożyczek, czy umorzenia spłat. Jednocześnie podkreślał wagę doradztwa zawodowego, które powinno być stosowane już w gimnazjum. – Natomiast studia powinny dawać także możliwość certyfikacji zdobycia praktycznych umiejętności – mówił minister.

 

Uczestnicy konferencji zaznaczali, że na Podkarpaciu należy pilnie poprawić infrastrukturę drogową, zwłaszcza połączenia z drogami wojewódzkimi. Dzięki temu  zatrudnianie się poza miejscem zamieszkania będzie dużo łatwiejsze.

 

Problemem Podkarpacia jest również emigracja. Choć z drugiej strony to także szansa. Zdobywane za granicą doświadczenie i kompetencje mogą się przydać w rozwoju regionu. O ile oczywiście uda się nakłonić (np. za pomocą takich narzędzi, jak ulgi podatkowe na początku działalności czy ułatwianie nabywania gruntów) ich do powrotu.

 

                                                                                            **********

Zaproszeni na debatę goście wzięli również udział w degustacji tradycyjnych, regionalnych potraw z Podkarpacia, które podczas Festiwalu Smaków Regionalnych zaprezentowały firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.

 

Patronem spotkania była Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

http://www.europark.com.pl/pl/