English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jak Łódzkie może wykorzystać swój potencjał?

15-05-2014

Unia miast poprzemysłowych? A może wykorzystanie centralnego położenia w Polsce? O pomysłach na rozwój regionu łódzkiego 14 maja kandydaci do Parlamentu Europejskiego  debatowali z biznesmenami w ramach konferencji Region-Gospodarka-Unia.

 

Gośćmi Pracodawców RP byli m.in. Jacek Saryusz-Wolski, Bożena Ziemniewicz oraz Krzysztof Malarecki z Platformy Obywatelskiej oraz Zbigniew Krasiński i Grzegorz Matuszak SLD. Każdy z kandydatów na europosłów mówił o konieczności znalezienia recepty na przyspieszenie rozwoju ziemi łódzkiej. – Dobrze byłoby stworzyć unię miast poprzemysłowych w Europie. Takich miast będzie coraz więcej – mówił Krzysztof Malarecki. Natomiast Zbigniew Krasiński wskazywał, że dużym problemem regionu jest kwestia rozwoju infrastruktury kolejowej.  – W tym obszarze jest źle, dużo się  mówi o tym,  a niewiele robi – przekonywał Zbigniew Krasiński. Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego szansą na rozwój regionu są m.in. fundusze unijne w nowej perspektywie budżetowej.  – Nic w sposób tak pozytywny nie zmieniło oblicza regionu łódzkiego, jak ostatnie 10 lat naszej obecności w Unii Europejskiej. Wierzę, że ten pozytywny trend będzie utrzymany – mówił Jacek Saryusz-Wolski.
 

Ponieważ konferencję zorganizowano na Uniwersytecie Łódzkim duża część debaty poświęcona była sprawom związanym z edukacją młodzieży. Studenci pytali o jakość kształcenia oraz perspektywy zawodowe. Kandydaci na europosłów podkreślali, że wraz ze wzrostem gospodarczym oraz modernizacją regionu sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, więc młodym osobom wkraczającym w życie zawodowe powinno być łatwiej.

 

Patronami spotkania byli Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

http://www.lodzkie.pl/

 

 

 

http://www.sse.lodz.pl/pl/

 

 

Zaproszeni na debatę goście wzięli również udział w degustacji tradycyjnych, regionalnych potraw z  województwa łódzkiego, które podczas Festiwalu Smaków Regionalnych zaprezentowały firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.