English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pomorze walczy o rozwój marki

15-05-2014

Zwiększanie inwestycji przemysłowych, współpraca nauki z biznesem oraz nacisk na finansowanie unijne w przetwórstwo – o takich rozwiązaniach, mających zwiększyć konkurencyjność Pomorza, dyskutowali uczestnicy konferencji Pracodawców RP Region – Gospodarka – Unia, która odbyła się 15 maja w Sopocie.

 

Gości spotkania przywitał Piotr Kamiński, Wiceprezydent Pracodawców RP. Wyborcy mają prawo wiedzieć, jakie konkretne rozwiązania proponują kandydaci do Parlamentu Europejskiego. O planach dotyczących rozwoju przedsiębiorczości w regionie mają również prawo wiedzieć pomorscy pracodawcy – powiedział Piotr Kamiński.

 

Teresa Kamińska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podkreśliła rolę parków naukowo-technologicznych w rozwoju regionów. – To jedno z najlepszych narzędzi wsparcia – powiedziała Kamińska.

 

Podczas konferencji Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk  podziękował Pracodawcom RP za zorganizowanie ważnego dla Pomorza spotkania.
– Jednym z najistotniejszych celów rozwoju regionu jest gospodarka. Przedsiębiorcy są częścią regionalnej wspólnoty, a tygiel kulturowy na Pomorzu jest jego wielką wartością – powiedział marszałek, który zwrócił też uwagę na znaczącą rolę powiatów w kondycji gospodarczej regionu. W jego opinii, niewystarczająco wykorzystujemy unijne fundusze, np. z programu Horyzont, na finansowanie innowacyjnych projektów. – Mamy potencjał, ale musimy go wykorzystywać bardziej efektywnie – powiedział marszałek Struk. – Nasz region nie będzie już konkurować niskimi kosztami pracy, dlatego musimy szukać nowych rozwiązań. A te rozwiązania tkwią właśnie w innowacji – dodał. Uzupełniając tę wypowiedź, Małgorzata Ostrowska (SLD) stwierdziła, że musimy podchodzić do innowacji i wspierania nowych technologii i nauki nie lokalnie, ale globalnie. Przypomniała, że głównym narzędziem i siłą, którą należy wykorzystać w walce o konkurencyjność z innymi regionami, jest morze.

 

Marszałek Struk podkreślił niezwykle ważną kwestię, jaką jest rozwiązanie problemów energetycznych zarówno regionów, jak i całego kraju. – Rząd powinien zapewnić nam tańszą energię, która jest ważnym czynnikiem ekonomicznym w polskiej gospodarce – powiedział Dariusz Adamowicz (PSL).

 

Zdaniem Jana Kozłowskiego (PO) niezbędna jest synergia biznesu i nauki poprzez praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii. Postulował również o przywrócenie szkół zawodowych. O potrzebie współpracy biznesu i nauki, jak również konieczności reform szkolnictwa wyższego mówiła również prof. Krystyna Strzała (SLD), widząc szanse rozwojowe także w turystyce, jak np. wczasach dla seniorów. Zdaniem Dariusza Adamowicza (PSL) należy promować powstawanie bander w Polsce, a nie rajach podatkowych oraz zaproponował powrót do budownictwa komunalnego oraz rozwój przemysłu spożywczego.

 

Podczas debaty obecni byli także przedstawiciele biznesu. W opinii Zbigniewa Borkowskiego z firmy Infracorr, środki unijne powinny być kierowane na produktywność i wytwórczość, należy również rozwijać inteligentne technologie budowlane i energię odnawialną (biomasa). Zdzisław Bahyrycz ze stoczni Crist SA stwierdził natomiast, że rozwój regionu nie musi opierać się tylko i wyłącznie na samym przemyśle.

 

W dyskusji wziął także udział Maciej Grabski z Olivia Business Centre. – Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji; Gdańsk jest w tej chwili na krawędzi dwóch integrujących się rynków; mamy porty i logistykę. Warto się zastanowić, jak to wykorzystać – powiedział Grabski.

 

Jan Zacharewicz, Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego zwrócił uwagę na to, że mniej istotne jest to, na co  wydajemy unijne pieniądze, lecz jaka jest efektywność ich. wydawania. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Polska nałożyła na siebie ograniczenia, których nie ma w unijnych wytycznych. – Niektóre kryteria wyboru przyznania środków są niedorzeczne, jak np. wymóg stworzenia konsorcjum składającego się z 6 podmiotów – pokazywał jeden z przykładów. Zgodziła się z nim Iwona Żygowska, Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, która zwróciła się z prośbą do przyszłych europarlamentarzystów, żeby uprościć procedury procesu przekazania środków beneficjentom. Jej zdaniem niezbędną do stworzenia nowych miejsc pracy, ergo – rozwoju, jest sieć infrastruktury. – W tej kwestii stawiamy na zintegrowane inwestycje terytorialne. Dbamy nie tylko o inwestycje metropolitalne, lecz również te mniejsze, występujące na terenie całego regionu – powiedziała Iwona Żygowska.

 

Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego zauważył odwagę inwestycyjną mikro- i małych przedsiębiorstw w regionie. – Większość pieniędzy w województwie pomorskim przeznaczonych jest na badania i rozwój. Takiej szansy w rejonie innowacyjności gospodarki nie będziemy już mieli  – powiedział Ryszard Świlski. Dariusz Dąbek, zastępca prezesa PARP zwrócił uwagę na to, że w nowej perspektywie finansowej jest więcej środków na regionalne programy operacyjne.

 

Patronem spotkania była Pomorska Specjalna Stefa Ekonomiczna.

 

http://www.strefa.gda.pl/

 

 

W ramach konferencji Region – Gospodarka – Unia w Sopocie odbył się Festiwal Smaków Regionalnych, podczas którego uczestnicy spotkania mogli spróbować tradycyjnych, regionalnych potrawy z Pomorza, serwowanych przez przedstawicielki Choczewskiego Stowarzyszenia Turystycznego. Wśród smakołyków można było spróbować kaczki po pomorsku, kuka marchewnego oraz śledzia po rybacku.