English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Powołanie komisji kodyfikacji ds. prawa podatkowego krokiem w dobrym kierunku

22-05-2014

Ministerstwo Finansów wystąpiło do zespołu programowania prac rządu z wnioskiem o powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa podatkowego, w której skład mają wejść m.in. przedstawiciele pracodawców. To dobra decyzja, bowiem wypracowanie założeń do nowego ,,kodeksu podatkowego” w dużej mierze będzie dotyczyło właśnie biznesu powiedział ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Zadaniem komisji będzie przygotowanie założeń nowego Kodeksu podatkowego. Ma on zastąpić obecnie obowiązującą ustawę – Ordynację podatkową – która w polskim systemie prawnym stosowana jest od ponad 15 lat. Komisja kodyfikacyjna ma się składać z szerokiej reprezentacji eksperckiej, w tym z przedstawicieli pracodawców. Dzięki takiemu rozwiązaniu może powstać akt prawny, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron.

 

Niemniej jednak, aby zapewnić podstawową ochronę podatnika, warto byłoby prowadzić systematyczną, zaproponowaną przez Pracodawców RP Kampanię promującą poprawę relacji na linii przedsiębiorca – urzędnik. Pomysł ten został przedstawiony w połowie kwietnia przez Ministerstwo Gospodarki we wstępnym projekcie rekomendacji do nowej Ordynacji podatkowej. Kampania ta mogłaby polegać na wskazaniu problemów przedsiębiorców, które wynikają z biurokratycznego podejścia do nich organów podatkowych i które utrudniają właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstw. W ramach kampanii warto byłoby poruszyć kwestię pomocy i zaufania urzędników skarbówki do przedsiębiorców, którzy powinni być traktowani przez przedstawicieli fiskusa jako potencjalni klienci usług, a nie potencjalni przestępcy.

 

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP