English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kto tu jest klasą robotniczą? Przedsiębiorcy pracują o 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych

03-06-2014

 

Przedsiębiorcy pracują o 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych – wynika z badania prof. Dominiki Maison przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

 – Pracodawca zawsze chce „trzymać rękę na pulsie”, myśli jak zarobić i jak utrzymać się na rynku, a w przeciwieństwie do niektórych pracowników, nie posuwa się do wyłudzania fałszywego zwolnienia lekarskiego. Wie, że jest kowalem własnego losu. Dlatego chciałbym dziś kolejny raz zaapelować, aby modna ostatnio idea life-work balance dotyczyła nie tylko pracowników, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Bo to biznes kreuje miejsca pracy, a płacone przez firmy podatki pozwalają utrzymać armię urzędników, która zamiast rzucać kłody pod nogi uczciwym przedsiębiorcom, powinna zastanowić się jak uprościć prowadzenie działalności gospodarczej – komentuje Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Jak wynika z badania, przedsiębiorcy pracują 8,14 godzin dłużej niż pracownicy zatrudnieni na etat, rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 12,7 proc. przedsiębiorców przebywało na zwolnieniu lekarskim. W tym samym okresie skorzystało z niego 27,52 proc. pracowników etatowych. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z niego 58,8 proc. przedsiębiorców i 78,53 proc. pracowników zatrudnionych na etat.

 

Podczas konferencji prasowej prezentującej wyniki badania Prezydent Andrzej Malinowski mówił także o powodach, dla których przedsiębiorcy w Polsce tak ciężko pracują. – Wystarczy sięgnąć po pierwszy z brzegu przykład, czyli płacenie podatków. Przedsiębiorca poświęca na to średnio 286 godzin w roku – to prawie 36 ośmiogodzinnych dni pracy – powiedział. – Mimo kolejnych ustaw deregulacyjnych (trzy zostały już uchwalone, nad czwartą trwają prace w Radzie Ministrów) liczba barier, z którymi na co dzień muszą zmagać się przedsiębiorcy wcale nie spada. „Radosna twórczość” ustawodawcy kosztuje przedsiębiorców coraz więcej – zarówno pieniędzy, jak i nerwów.

 

 

Prezydent Pracodawców RP zwrócił także uwagę na problem zwolnień chorobowych. – Kiedy przedsiębiorca ma odpoczywać na urlopie albo chorować, skoro przede wszystkim państwo – ale i sytuacja rynkowa – nie pozwalają mu korzystać z wakacji albo ratować zdrowia na L4? W tym miejscu warto przypomnieć także, że tylko niecałe 2 proc. wszystkich zwolnień chorobowych przekracza 33 dni (wtedy płaci za nie ZUS). Ponad 98 proc. kosztów absencji chorobowej ponoszą pracodawcy – argumentował Andrzej Malinowski.  

 

Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP podkreślał, że wyniki badania przeprowadzonego przez prof. Dominikę Maison przełamują stereotypy.  – Wyniki tego badania pokazują, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą społeczną w Polsce. Nasilające się z różnych stron ataki na „wyzyskiwaczy”, którzy nic nie robią, tylko wyzyskują klasę robotniczą, nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości –  powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Warto też zwrócić uwagę, że należymy do grupy najzdrowszych Polaków. Zdrowy jak przedsiębiorca! – ironizował Kaźmierczak.   

 

Badanie „Kto tu jest klasą robotniczą” zostało zrealizowane przez prof. Dominikę Maison na panelu badawczym Ariadna w kwietniu i maju 2014 roku na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków (N: 524) oraz reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie firm z sektora MSP (N: 513).  

 

Wyniki badania zaprezentowano 3 czerwca, podczas konferencji prasowej w siedzibie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przy ul. Krakowskie Przedmieście 6. W konferencji udział wzięli: prof. Dominika Maison, Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP oraz  Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

 

Więcej informacji:

Joanna Nowek

E-mail:

Tel.: 504 28 78 17