English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Historia Pracodawców RP to 25 lat walki o polskich przedsiębiorców

04-06-2014

4 czerwca w Brukseli Pracodawcy RP uczestniczyli w nadzwyczajnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), który jest ciałem doradczym najważniejszych instytucji UE. Tematem spotkania były zmiany, jakie zaszły w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu, oraz rola środowisk biznesowych w tym procesie.

 

Wizyta w Brukseli w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem drogi, jaką nasi przedsiębiorcy przebyli w ostatnim ćwierćwieczu, a także okazją do omówienia wyzwań na kolejne dekady – powiedział Prezydent Pracodawców RP. Przypomniał, że przed 25 laty polska gospodarka rozpoczęła marsz ku światowym rynkom. I właśnie wtedy zaczęła się formować grupa społeczna, która – jak dowiodły tego następne lata – wzięła na swoje barki trud budowania rynkowej rzeczywistości niemal 40-milionowego państwa w środku Europy.

 

Polscy pracodawcy nie byli sami. Zaczęły powstawać organizacje wspierające ich historyczną misję. Jedną z pierwszych – i jedyną, która nieprzerwanie istnieje do tej pory, ciesząc się największym autorytetem na krajowej arenie oraz wysokim uznaniem w świecie – była Konfederacja Pracodawców Polskich, czyli obecni Pracodawcy RP. Andrzej Malinowski podkreślił, że jej zadania były i są klarowne do dziś: reprezentowanie na forum publicznym wspólnych interesów pracodawców, przekonywanie decydentów do korzystnych dla rozwoju firm rozwiązań, inicjowanie publicznych debat, a także prezentowanie własnych pomysłów na rozwój przedsiębiorczości oraz aktywne transponowanie na polski grunt najlepszych zagranicznych wzorców.

 

Pracodawcy RP w minionym 25-leciu z sukcesem współtworzyli etos i rangę polskich przedsiębiorców, bez których zapału, wizji i przekonania o tym, że jutro musi być lepiej, nie byłoby obecnej Polski – rozwijającej się gospodarczo i z potencjałem do dalszego wzrostu – podkreślił Andrzej Malinowski. – Konsekwencja w działaniu spowodowała, że Organizacja stała się ważnym i niezbędnym partnerem, dzięki któremu udaje się rozwiązywać wiele istotnych polskich problemów – dodał Prezydent Pracodawców RP.