English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kryzys w strefie euro jeszcze się nie skończył

05-06-2014

Jest zbyt wcześnie na odtrąbienie końca kryzysu – ocenia w "Rzeczpospolitej" z 5 czerwca 2014 roku Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP i Prezes Polimex Mostostal.

 

Wiceprezydent Stańczuk ocenia w obszernej opinii opublikowanej w dzienniku "Rz", że kraje Europy powinny brać przykład z poczynań Amerykanów. – Jeśli pojedyńczy stan wykazuje zbyt duże zadłużenie (nawet w granicach 10 proc.), zaniepokojeni wierzyciele doprowadzają do podejmowania szybkich decyzji dotyczących wprowadzania drakońskich oszczędności, by zapobiec upadłości ( przykład Kalifornii sprzed kilku laty). Dzieje się tak dlatego, gdyż inwestorzy wiedzą, że nie mogą liczyć na żadne wsparcie z zewnątrz. Fed nie skupuje ich papierów wartościowych, a rząd federalny nie przejmuje w takich przypadkich żadnych gwarancji – pisze Maciej Stańczuk. Dodaje, że z uwagi na inną sytuację w Europie oraz politykę EBC inwestorzy finansowi są dużo mniej wrażliwi i wykazują objawy zdenerwowania dopiero przy poziomach zadłużenia od 10 do 20 razy wyższych niż w USA. Ta krytyczna granica została bardzo przesunięta w ostatnich dwóch latach. Gwarantuje to kilkuletni spokój, ale nie rozwiązuje fundamentalnych problemów.

 

Przytacza także przykłady z krajów europejskich, które znajdują sie w dużo lepszej sytuacji niż np. dwa lata temu kiedy strefa euro była zagrożona upadkiem, ale nie podjęły wyzwania fundamentalnej odnowy swoich gospodarek. – Rosnące ceny obligacji państw południowej flanki strefy euro odzwierciedlały objawy wysokiej gorączki bardzo chorego pacjenta, za jaki jeszcze do niedawna uznawana była cała strefa euro. Powyższe lekarstwa w dużym stopniu przyczyniły się do obniżenia temperatury ciała pacjenta, ale nadal trudno go uznać za wyleczonego. Poziom aktywności gospodarczej pozostaje niski, to samo dotyczy wskaźników bezrobocia. Na koniec 2014 Portugalia przewiduje bezrobocie na poziomie 15 proc., Grecja 24 proc., a Hiszpania nawet 25 proc. Trudno w takich warunkach odtrąbić koniec kryzysu, jeśli co czwarta osoba z południa Europy pozostaje bez pracy – pisze Wiceprezydent Pracodawców RP i zaznacza, że nie lepsza sytuacja panuje w finansach publicznych (z wyjątkiem Niemiec).  

 

Cały tekst można przeczytać pod linkiem http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706205,1115393-Kryzys-w-strefie-euro-jeszcze-sie-nie-skonczyl.html