English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jeżeli politycy nie potrafią nam pomóc, przynajmniej nie powinni przeszkadzać

06-06-2014

Minione 25-lecie należało do polskich przedsiębiorców. To oni, wbrew politykom, a przede wszystkim wbrew związkom zawodowym, „zmienili oblicze tej ziemi” – powiedział w programie „Biznes Info” na antenie TVP Info Prezydent Pracodawców RP.

 

W rozmowie podsumowującej rocznicę przemian ustrojowych Prezydent podkreślał, że polscy przedsiębiorcy wyprzedzili reformy polityczne. Andrzej Malinowski wspominał zarówno pierwsze fazy przeobrażeń rodzimej gospodarki, jak i sposób, w jaki firmy rozwijały na przestrzeni tych lat – niestety najczęściej nie dzięki działaniom polityków i związków zawodowych, ale wbrew temu, co robili.

 

Przedsiębiorcy dają sobie radę, natomiast ja mam taki apel do polityków z okazji 25-lecia, aby przez najbliższe dwa lata nic nie robili dla przedsiębiorców – powiedział. – Nie zmieniali, nie ulepszali, bo z reguły jak chcą coś ulepszyć – efekt jest odwrotny – tłumaczył. – Jeśli nie potraficie pomóc, to przynajmniej nam nie przeszkadzajcie – zapelował.

 

Jakie są największe wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe 5-lecie? Odpowiadając na to pytanie, Andrzej Malinowski jako pierwsze wymienił bezrobocie i wpływ, jaki na jego wysokość mają pozapłacowe koszty pracy. – Druga sprawa to kwestia strasznych obciążeń biurokratycznych, z jakimi muszą się mierzyć przedsiębiorcy. Samo płacenie podatków w Polsce zajmuje 286 godzin roboczych. To ponad 30 dni pracy etatowej! – powiedział. Trzecim wyzwaniem wymienionym przez Prezydenta Pracodawców RP jest zmiana fatalnego systemu sądownictwa.

 

W wywiadzie na antenie TVP Info Andrzej Malinowski odpowiedział również na pytanie o obecność Polski w strefie euro. – Nie traktowałbym tego jako „obligu”, naszego punktu docelowego – wyjaśnił . Podkreślił, że najważniejsze jest to, by Polska miała silną gospodarkę, nawet nie będąc w strefie euro. – Oczywiście łatwiej byłoby nam na co dzień funkcjonować, gdybyśmy byli w niej obecni. Mogłoby to jednak wpłynąć negatywnie na Polski eksport, który w ostatnim czasie „ciągnie” polską gospodarkę. A gospodarka jest najważniejsza – podsumował Prezydent.