English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Obowiązkowe badania lekarskie w przypadku ponownie zatrudnionego pracownika powinny być zniesione

24-08-2010

Przygotowany przez Pracodawców RP projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy trafił do konsultacji społecznych. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji zajęła się pracami parlamentarnymi na tą nowelizacją.

 

Projekt ma na celu likwidację zbędnego, biurokratycznego obowiązku przeprowadzania badań lekarskich pracownika, który ponownie zatrudniany jest u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko w krótkim odstępnie czasu od ustania poprzedniej umowy.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem jeśli pracownikowi skończy się umowa o pracę na czas określony, a nowa zostanie zawarta po kilku dniach to i tak należy przeprowadzić wstępne badania takiego pracownika. Może się np. zdarzyć, że umowa kończy się pracownikowi w piątek, a kolejną podpisuje w poniedziałek. Obecnie oznacza to konieczność przeprowadzenia badań lekarskich.

 

Pracodawcy RP w projekcie, który właśnie trafił do konsultacji proponują, aby takie badania były obowiązkowe tylko w przypadku gdy przerwa w zatrudnieniu trwa dłużej niż 30 dni. Jeśli przerwa jest krótsza, a pracownik trafia na to samo stanowisko to nie będzie potrzeby odnawiania badań. W naszej ocenie zmiana ta nie wpływa negatywnie na sytuacje pracowników, a z punktu widzenia pracodawców będzie traktowana jako zniesienie jednego z wielu uciążliwych obowiązków biurokratycznych w prawie pracy.