English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wyższa płaca minimalna to kosztowny prezent rządu dla pracowników

11-06-2014

Płaca minimalna w 2015 r. wzrośnie do 1750 zł brutto – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. – To bardzo zła informacja. Decyzja rządu nie rozwiąże problemów osób bezrobotnych i nisko zarabiających – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Warto podkreślić, że podniesienie płacy minimalnej do 1750 zł brutto to więcej, niż wynika z algorytmu zawartego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wykroczenie poza ten mechanizm oznacza, że także w kolejnych latach płaca minimalna będzie zakotwiczona na wyższym poziomie. Strona pracodawców rekomendowała jej podniesienie do 1731 zł.

 

Wbrew pozorom wyższa płaca minimalna nie jest szczególnie skutecznym sposobem na poprawę sytuacji pracowników. Jeśli bowiem w wyniku jej podniesienia wartość dodana, która jest wypracowywana przez zatrudnioną osobę, będzie niższa od jej wynagrodzenia, to przedsiębiorca będzie zmuszony do zwolnienia takiego pracownika lub obciąży kosztami tej podwyżki swoich klientów. Najlepszym sposobem na doprowadzenie do zwiększenia dochodów pracowników jest po prostu pobudzanie wzrostu gospodarczego – poprzez ograniczanie obciążeń o charakterze prawnym oraz fiskalnym. Wówczas samo działanie mechanizmu rynkowego doprowadzi do wzrostu płac.

 

Pamiętajmy o tym, że osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie osiągają tak niski dochód nie dlatego, że pracodawcy mało im płacą, lecz dlatego, że muszą oni ponosić bardzo wysokie pozapłacowe koszty pracy. Osoba zarabiająca 1680 zł brutto otrzymuje netto 1237 zł, podczas gdy pracodawca ponosi całkowite koszty w wysokości… 2028 zł. Tyle właśnie zarabiałby pracownik, gdyby jego pensja nie była obciążona podatkami i składkami. Tymczasem rząd po raz kolejny zamraża progi podatkowe w PIT, uderzając przede wszystkim w najmniej zarabiających.

 

Wyższa płaca minimalna oznaczać będzie także pogorszenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców oraz osoby samozatrudnione. Wysokość obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne, płaconych przez pierwsze dwa lata od momentu rozpoczęcia działalności, zależy właśnie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W konsekwencji koszty stałe ponoszone przez tych przedsiębiorców ulegną dalszemu wzrostowi.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP