English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP na Polsko-Niemieckim Szczycie Energetycznym w Berlinie

12-06-2014

W Berlinie odbył się Polsko-Niemiecki Szczyt Energetyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele największych koncernów oraz politycy. Było to pierwsze tego typu spotkanie dotyczące współpracy energetycznej obu krajów.

 

Do stolicy Niemiec przyjechali szefowie kluczowych spółek z sektora energetycznego i chemiczno-paliwowego z Polski i Niemiec, w tym m.in. PGE, PSE, Tauronu, Grupy Azoty, Energi, Grupy Lotos oraz Vattenfall, E.ON czy BASF. W Szczycie uczestniczyli również wysokiej rangi politycy, m.in. Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

 

Szczyt ma rozpocząć dyskusję środowisk biznesowych o strategicznych celach polskiej i niemieckiej energetyki, istotnych jednocześnie dla europejskiego rynku energii i konkurencyjności całej Europy. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości co do tego, iż integracja gospodarcza w ramach Unii Europejskiej powinna w większym stopniu niż dotychczas uwzględniać współdziałanie sąsiadujących ze sobą systemów energetycznych – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja ta – wspólnie ze Zrzeszeniem Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych oraz Ambasadą RP w Berlinie – przygotowała Szczyt.

 

Prezydent Malinowski zwrócił uwagę na fakt, że dotychczas właściwie żaden z krajów członkowskich nie zastanawiał się nad tym, jak jego własna strategia rozwoju tego sektora może współistnieć z tymi realizowanymi przez państwa ościenne. Dlatego też Pracodawcy RP – największa organizacja polskiego biznesu, zrzeszająca wiodące koncerny energetyczne – mają ambicję, aby to zmienić.

 

Tematami Polsko-Niemieckiego Szczytu Energetycznego były więc bezpieczeństwo energetyczne Europy, współpraca transgraniczna, możliwości stworzenia wspólnego rynku mocy wytwórczych oraz pomysł utworzenia unii energetycznej. – Liczę na to, że Szczyt stworzy możliwość zainicjowania cyklicznej partnerskiej dyskusji i współpracy w tym zakresie. Z tego względu w trakcie Szczytu podpisaliśmy memorandum o współpracy z Niemiecką Agencją Energii (DENA), na mocy którego będziemy przygotowywać kolejne tego typu wydarzenia – ocenił Prezydent Andrzej Malinowski. – Jeśli na przykładzie Niemiec i Polski uda się pokazać wzajemne korzyści wynikające ze współpracy, to jest szansa, że w ślad za Polską pójdą inne kraje, co z pewnością przysłuży się całej Unii Europejskiej.

Pliki do pobrania