English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polska najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem regionu według niemieckich przedsiębiorców

12-06-2014

Polska po raz drugi z rzędu została uznana za najatrakcyjniejszy do inwestowania kraj spośród 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz jej odpowiedniki w pozostałych krajach regionu wśród 1,4 tys. niemieckich przedsiębiorców. Polska znów zdołała wyprzedzić w rankingu wieloletniego lidera regionu – Czechy.

 

Czynnikiem pozytywnie wyróżniającym nasz kraj jest dobra kondycja gospodarcza, wykazująca dużą odporność na spowolnienie w europejskiej koniunkturze. Aż 91 proc. respondentów oceniło sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą lub satysfakcjonującą, przy średniej ocenie dla krajów regionu na poziomie 58 proc. Do pozostałych zalet wymienionych przez uczestników badania należą m.in.: dostępność dobrze wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników, koszty ich zatrudniania, a także szeroka sieć poddostawców.

 

Aż 94 proc.przebadanych przedsiębiorców powtórnie zainwestowałoby w Polsce – tak dobrym wynikiem może pochwalić się jeszcze tylko Estonia. Stanowi to powód do zadowolenia, szczególnie biorąc pod uwagę wolumen napływu inwestycji zagranicznych w światowej gospodarce, który z dużym trudem wraca do poziomów z lat poprzedzających wybuch kryzysu finansowego.

 

Wynik ankiety wskazuje jednocześnie na to, że nasz kraj nie może spocząć na laurach. W tegorocznym rankingu najwięcej głosów krytycznych zebrały: system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz niewielka przejrzystość przetargów publicznych. Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na potrzebę zmian w tych dziedzinach oraz ograniczenia nadmiernych obciążeń administracyjnych – tak aby do Polski napływał dodatkowy kapitał, a rodzime firmy były bardziej konkurencyjne.

 

Adam Jagodziński
ekspert ds. międzynarodowych