English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Płace realne rosną najszybciej od 65 miesięcy

18-06-2014

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw świadczy o kontynuacji ożywienia gospodarczego, a w konsekwencji – o poprawie sytuacji na rynku pracy – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w maju o 4,8 proc. w stosunku do maja 2013 r., wobec prognozowanych przez analityków 4,5 proc. oraz 3,8 proc. w kwietniu. Tym samym roczna dynamika płac wróciła – po przejściowym spowolnieniu – do poziomów sprzed dwóch miesięcy, najwyższych od stycznia 2012 r.

 

Gdybyśmy uwzględnili najnowsze dane na temat inflacji (0,2 proc. rok do roku), obecny wynik należałoby uznać za wręcz wyśmienity. Wzrost cen dóbr konsumpcyjnych tylko w małym stopniu niweluje efekt podwyżki wynagrodzeń – wzrost płac nominalnych prawie w całości przekłada się więc na wzrost płac realnych. Mamy zatem obecnie do czynienia z najszybszym rocznym tempem wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym od przełomu lat 2008 i 2009. Z drugiej strony tak niska inflacja, granicząca wręcz z deflacją, nie jest dobra dla polskiej gospodarki.

 

Poznaliśmy również najnowsze dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju bieżącego roku. Zwiększyło się ono o 0,7 proc. rok do roku, co również jest największym wzrostem odnotowanym od początku 2012 r. Dane te bez wątpienia dają powody do optymizmu, chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż obejmują one ok. 1/3 ogółu pracujących, większe znaczenie będą miały informacje na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego oraz wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP