English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP są zaniepokojeni przedłużającymi się pracami nad projektem skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE

02-07-2014

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zadeklarowali przygotowanie i złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącej nowelizacji tzw. dyrektywy tytoniowej. W pełni popieramy tę inicjatywę i mamy nadzieję, że uda się ją przygotować na czas – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.

 

W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące informacje o konieczności arbitrażu Prezesa Rady Ministrów między stanowiskami Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Gospodarki. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe, gdyż na posiedzeniu Komisji Rolnictwa poświęconemu temu tematowi przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie potwierdził brak sprzeciwu wobec tej inicjatywy.

 

Przypominamy, że terminy nieubłagalnie płyną – dokument musimy złożyć przed 23 lipca br. Poza aspektami czysto zdrowotnymi należy zwrócić uwagę na to, że zapisy dyrektywy są szczególnie niekorzystne dla Polski – zarówno dla budżetu państwa, jak i potencjalnego szybkiego wzrostu szarej strefy. W Polsce blisko 20 proc. konsumowanych papierosów to produkty mentolowe, toteż ich delegalizacja od 2020 r. spowoduje spadek wpływów do budżetu państwa z tytułu akcyzy w wysokości około 4 mld zł. Do tego należy dodać straty, jakie poniosą producenci, hurtownicy oraz detaliści sprzedający te produkty. Złożenie skargi daje szansę na uratowanie wielu miejsc pracy i należy ją rozumieć jako dbanie o polski interes gospodarczy.

 

Warto przy okazji przypomnieć, że Polska była dotychczas stosunkowo bierna, jeśli chodzi o składanie skarg do Trybunału w Luksemburgu. Jest to postrzegane jako nasza słabość i nieumiejętność dbania o własne interesy w zjednoczonej Europie.

 

Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP