English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy, największy związek zawodowy

04-07-2014

Dziennik Gazeta Prawna w najnowszym wydaniu pisze o rosnącym znaczeniu organizacji pracodawców dla polskiego życia społecznego. Zdaniem gazety przejęły one na siebie rolę związków zawodowych.

 

–  Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club (BCC), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) – to ich głos słychać dziś w publicznej debacie, to z ich think tanków wypływają rozwiązania, nad którymi będą debatować politycy, to oni wreszcie nadają ton rozmowie o rynku pracy – nie tylko w kontekście własnych korzyści, lecz także zabezpieczeń pracowniczych – czytamy w artykule Pracodawcy, największy związek zawodowy.

 

Zdaniem DGP rosnące znaczenie organizacji pracodawców to również efekt słabości związków zawodowych.  – Wydają się dziś być one w sytuacji dinozaurów na pięć minut przed ostateczną zagładą. Jeszcze słychać ich porykiwania, jeszcze bywają groźne, ale wszystko wskazuje na to, że ich epoka właśnie przemija. Ale żeby była jasność: to bardzo źle, gdyż burzy równowagę w ekosystemie, nad odbudowaniem której długo nam przyjdzie pracować – czytamy w tekście.

 

Według Dziennika Gazety Prawnej przyczyną słabości związków zawodowych jest też to, że powstały one w czasach, kiedy w polskiej gospodarce dominowały wielkie, państwowe zakłady pracy zatrudniające tysiące ludzi na etatach. Dziś ich miejsce zajęły małe, prywatne firmy w których pracuje trzy czwarte Polaków. Jednocześnie w debacie publicznej wzięła górę narracja, w której pracobiorcy zostali sprowadzeni do roli męczących krzykaczy.

 

Gazeta zwraca także uwagę na inicjatywy podejmowane przez organizacje pracodawców (Lewiatan jest organizatorem Europejskiego Forum Nowych Idei, Polski Kongres Gospodarczy to dzieło Pracodawców RP, tak samo jak bardzo ważny Polsko-Niemiecki Szczyt Energetyczny w Berlinie; BCC ma swój gabinet cieni, a ZPP przyznaje nagrody gospodarcze). Mają one konstruktywny charakter i są pozytywnie odbierane zarówno przez polityków (dzięki czemu pracodawcom łatwiej jest przekonać ich do swoich racji), jak i opinię publiczną, zmęczoną działaniami związkowców, które mogą być postrzegane jako sprowadzające się wyłącznie do stawiania żądań, organizowania strajków i protestów.

 

Dziennik Gazeta Prawna cytuje również Andrzeja Malinowskiego, Prezydenta Pracodawców RP: – Nasza organizacja jest jedyną w kraju, która reprezentuje polski biznes w pracach B20, międzynarodowego forum biznesu wspierającego i tworzącego rekomendacje dla najbogatszych państw świata z grupy G20. Jesteśmy też członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, organu doradczego najważniejszych instytucji Unii Europejskiej – mówi Prezydent Pracodawców RP.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 4-6 lipca 2014 r.