English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

LOT otrzyma pozytywną decyzję ws. pomocy publicznej

09-07-2014

– Komisja Europejska uzna, że pomoc publiczna dla Polskich Linii Lotniczych LOT jest zgodna z prawem UE – zasygnalizował komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

– LOT otrzyma pozytywną decyzję ws. pomocy publicznej – powiedział Almunia. – KE ogłosi tę decyzję w najbliższych tygodniach – dodał.

 

Przypomnijmy, że Komisja Europejska prowadzi postępowanie, w którym ocenia, czy przyznanie PLL LOT ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jeśli KE nie uznałaby jej za dozwoloną, LOT byłby zmuszony do zwrócenia pieniędzy.  

 

W marcu tego roku Pracodawcy RP złożyli w KE opinię na temat planu restrukturyzacji spółki. Zaapelowali o jego przyjęcie. W  piśmie podkreślono, że prowadzone w spółce działania oszczędnościowe już pozwoliły poprawić jej wyniki finansowe. Pracodawcy RP argumentowali, że PLL LOT to kluczowy z punktu widzenia polskiego biznesu przewoźnik, którego siatka połączeń do światowych centrów biznesu odgrywa ogromną rolę dla przedsiębiorców. Upadek firmy wpłynąłby negatywnie na kilkaset tysięcy ludzi (m.in. zwalnianych pracowników i ich rodzin) oraz na budżet państwa polskiego (obniżając wpływy podatkowe oraz podwyższając skalę świadczeń społecznych). Negatywne skutki upadłości linii lotniczych są znane w Europie.

 

Deklaracja komisarza UE ds. konkurencji w sprawie pomocy publicznej dla LOT-u padła w środę, 9 lipca, podczas konferencji prasowej.