English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sukces Pracodawców RP w kształtowaniu polskiej polityki zdrowotnej

10-07-2014

W trakcie środowego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie przyjęli ustawy z pakietu onkologiczno-kolejkowego. – W pierwszej kolejności omawiana była zmiana ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, co do której wnieśliśmy szereg uwag – przypomina Wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala.

 

Jeden z ważnych postulatów, polegający na włączeniu przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców do składu wojewódzkich Rad do spraw Potrzeb Zdrowotnych, nie spotkał się z akceptacją rządu. Tymczasem brak w składzie Rady przedstawicieli sektora prywatnego – i to w sytuacji, gdy miejsce w komisjach otrzymali przedstawiciele świadczeniodawców szpitali marszałkowskich, klinicznych i powiatowych – narusza zasadę równego traktowania podmiotów.

 

W trakcie debaty Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz podtrzymał stanowisko rządu i polemizował z opinią Pracodawców RP. W ożywionej dyskusji wzięli udział posłowie koalicji i opozycji, którzy w większości podzielili zdanie zaprezentowane przez Roberta Mołdacha, przedstawiciela Organizacji. Co ciekawe, postulat dotyczący udziału sektora prywatnego poparli także niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, argumentując to koniecznością równego traktowania wszystkich świadczeniodawców. Mimo podtrzymanego przez Ministra Arłukowicza sprzeciwu Poseł PO Jarosław Katulski podjął poprawkę, a większość posłów Komisji Zdrowia ją poparła. Należy to odczytać jako znaczący sukces, który będzie miał ogromne znaczenie dla kształtowania polityki zdrowotnej naszego kraju. Powraca znane hasło: „Nic o nas bez nas!”.

 

Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP