English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Deflacja jeszcze nie straszy

15-07-2014

Wskaźnik inflacji, nieznacznie większy od mediany prognoz analityków, jest umiarkowanie pozytywnym sygnałem, świadczącym o tym, że procesy deflacyjne nie przyspieszyły – komentuje najnowsze dane GUS Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Roczna dynamika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu kształtowała się na poziomie 0,3 proc. – tak wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z majem zaś ceny pozostały bez zmian. Na przestrzeni minionego miesiąca żywność staniała o 0,3 proc., podczas gdy ceny usług telekomunikacyjnych zwiększyły się aż o 2,4 proc.

 

Można mieć nadzieję na to, że w miarę postępującego ożywienia gospodarczego inflacja powoli zacznie wzrastać. Utrzymujący się przez dłuższy czas spadek cen mógłby bowiem mieć szkodliwy wpływ na kondycję polskiej gospodarki. Niemniej deflacyjny odczyt za lipiec wydaje się bardzo realną perspektywą, przede wszystkim z uwagi na efekt wysokiej bazy, wynikający z wejścia w życie ustawy śmieciowej w połowie minionego roku, co doprowadziło wówczas do podniesienia stawek za wywóz odpadów o ponad 47 proc., pociągając za sobą skokowy wzrost ogólnego wskaźnika inflacji.

 

Niska inflacja w Polsce utrzymuje się już od dłuższego czasu, podczas gdy w wielu krajach można zaobserwować przyspieszenie tempa wzrostu cen. Na przykład w Wielkiej Brytanii dynamika cen konsumpcyjnych osiągnęła 1,9 proc., co wywołało spekulacje na temat możliwych podwyżek stóp procentowych. Tymczasem w Polsce wciąż bardziej prawdopodobny jest ich spadek – możliwe, że już we wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ścięcie stopy referencyjnej.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP