English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Będzie skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE na dyrektywę tytoniową

15-07-2014

Zaakceptowanie przez rząd skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej dyrektywy tytoniowej to nie tylko bardzo dobra informacja, lecz tak naprawdę jedyna słuszna decyzja, jaką można było w tej sprawie podjąć – komentuje Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

 

Polska powinna dbać o swój interes gospodarczy i jeśli jakikolwiek przepis prawa europejskiego może nam szkodzić, winna go skarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlatego decyzja rządu jest jak najbardziej słuszna. Warto przy okazji pochwalić Ministerstwo Gospodarki, które na etapie przygotowywania założeń do skargi wsłuchało się w argumenty przedsiębiorców związanych z tą branżą.

 

Statystyki pokazują, że Polska relatywnie rzadko korzysta z tej możliwości, dlatego tym bardziej cieszy nas ta decyzja. Delegalizacja 20 proc. rynku wyrobów tytoniowych (czyli papierosów mentolowych) z pewnością spowodowałaby straty nie tylko budżetu państwa (szacowane na ok. 4 mld zł.), lecz także wszystkich podmiotów uczestniczących w ich dystrybucji i sprzedaży. Delegalizacja papierosów mentolowych spowoduje także wzrost szarej strefy – zakaz nie spowoduje bowiem zmiany gustów palaczy tych papierosów.

 

Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP