English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Operacyjny leasing zwrotny nieruchomości – alternatywą dla samorządów

23-07-2014

Pracodawcy RP, BOŚ Bank i Fundacja Polskiego Kongresu Gospodarczego zorganizowali 22 lipca konferencję z udziałem przedstawicieli samorządów pt. Leasing operacyjny zwrotny nieruchomości komunalnych jako nowatorska metoda finansowania budżetu JST.

 

– Samorząd to najsolidniejszy i najtrwalszy fundament, ale nie zawsze jest traktowany w godny sposób przez administrację centralną, która nie zapewnia środków na jego efektywną działalność – mówił uczestnikom spotkania Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. – A przecież to właśnie w regionach mamy do czynienia z największym rozwojem polskiej przedsiębiorczości.

 

Dlatego, podkreślił Prezydent Pracodawców RP, potrzebne są wszelkie dodatkowe źródła finansowania – jak np. operacyjny leasing zwrotny nieruchomości komunalnych – które będą pomocne w realizacji rozsądnej polityki samorządowej.

 

Zalety korzystania z tego instrumentu finansowego podkreślał Mariusz Klimczak, Prezes Zarządu BOŚ Banku. Dodał, że dzięki takim spotkaniom jak wczorajsza konferencja samorządy mogą lepiej poznać zasady udzielania tego rodzaju wsparcia. Wspomniał również, że największą barierą dla jednostek samorządu terytorialnego, która w znaczący sposób ogranicza rozwój inwestycji w regionie, jest brak środków na wkład własny.

 

 

W spotkaniu w siedzibie Pracodawców RP wziął również udział Prezes Fundacji Polskiego Kongresu Gospodarczego Premier Waldemar Pawlak.

 

– Samorządowcy są często w swojej społeczności lokalnej największymi pracodawcami – podkreślał Waldemar Pawlak. – Operacyjny leasing zwrotny nieruchomości jest dla nich doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu mogą w krótkim czasie wygenerować spore środki.

 

 

Podczas spotkania Starosta Kluczborski Piotr Pośpiech omówił studium przypadku leasingu operacyjnego nieruchomości w powiecie kluczborskim. Opis, procedurę uruchomienia i wymogi formalne tego rodzaju transakcji przybliżył uczestnikom konferencji Jacek Pierzyński, Prezes Zarządu BOŚ Bank Invest Management. Z kolei Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy przedstawiła formalno-prawne aspekty transakcji leasingu operacyjnego nieruchomości z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Nie zabrakło też omówienia aspektów podatkowych wspomnianego wsparcia, które przedstawił Jakub Flejszar, menedżer w dziale doradztwa podatkowego KPMG w Polsce.