English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nie będzie szybkiego spadku bezrobocia

23-07-2014

Bezrobocie spada szybciej, niż wstępnie szacowano, ale słaby wynik sprzedaży detalicznej może zwiastować spowolnienie na rynku pracy – komentuje najnowsze dane GUS Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu do 12,0 proc. – wynika z najnowszych danych GUS. To jeszcze lepszy wynik, niż wskazywały na to wstępne szacunki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprzed dwóch tygodni. Ożywienie na polskim rynku pracy jest więc kontynuowane, chociaż spory wpływ na wzrost liczby zatrudnionych osób w poprzednim miesiącu miało rozpoczęcie prac sezonowych. W lipcu nie będziemy mogli już w tak dużym stopniu liczyć na pozytywny wpływ tego czynnika. Niemniej w okresie wakacyjnym – zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami – stopa bezrobocia prawdopodobnie powinna spaść nieznacznie poniżej 12 proc.

 

Znacznie mniej optymistyczne są natomiast dane na temat sprzedaży detalicznej w minionym miesiącu. Jej wartość wzrosła o zaledwie 1,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, natomiast w ujęciu miesięcznym zanotowano jej spadek o 1,1 proc. To wyraźnie słabszy wynik od mediany prognoz analityków, która kształtowała się na poziomie +4,1 proc. rok do roku. Negatywny wydźwięk tych danych osłabia nieco fakt, iż w cenach stałych roczna dynamika wzrostu wartości sprzedaży detalicznej kształtowała się na nieco wyższym poziomie – 1,8 proc. Ponadto na ostatecznym wyniku w pewnej mierze zaważyła szybko malejąca (w ujęciu rocznym) wielkość sprzedaży samochodów.

 

Odczyt ten niekorzystnie jednak świadczy o aktualnej koniunkturze w polskiej gospodarce. Od pierwszych miesięcy bieżącego roku obserwujemy spowolnienie w przemyśle, które powoli zaczęło się przekładać na inne sektory oraz sfery aktywności gospodarczej. Może to niekorzystnie odbić się na sytuacji na rynku pracy w drugim półroczu, gdyż aktualny klimat biznesowy prawdopodobnie nie będzie skłaniał przedsiębiorców do dalszego zwiększania poziomu zatrudnienia w dotychczasowym tempie. Obecne trudności prawdopodobnie będą jednak miały przejściowy charakter i po kilku miesiącach powinniśmy doświadczyć ponownej poprawy koniunktury gospodarczej.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP