English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Gospodarka budzi się po okresie spowolnienia

30-08-2010

GUS zapowiada lepsze od oczekiwanych dane o wzroście polskiego PKB w II kwartale 2010 r. Mimo optymistycznych informacji z gospodarki i rynku pracy, przedsiębiorców ciągle niepokoi jednak sytuacja finansów publicznych państwa.

 

PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,8% - tak wynika z szacunku wstępnego PKB za II kwartał 2010 roku. Choć nie są to dane ostateczne, to nie należy się spodziewać istotnych zmian.

 

Jak podaje GUS, głównym motorem napędowym wzrostu była popyt krajowy. Oznacza to, że Polska gospodarka budzi się z okresu spowolnienia i notuje coraz lepsze wyniki. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy – lipiec był kolejnym miesiącem spadku liczby osób pozostających bez pracy. Co prawda na ten wskaźnik duży wpływ mają trendy sezonowe, ale biorąc pod uwagę pozytywne dane z gospodarki można spodziewać się dalszych spadków bezrobocia w kolejnych miesiącach.

 

Mimo optymistycznych informacji z gospodarki i rynku pracy, przedsiębiorców niepokoi sytuacja finansów publicznych państwa. - Zapowiadany od przyszłego roku wzrost podatków oraz niepewna sytuacja na lata kolejna mogą zniechęcać potencjalnych inwestorów – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Rząd powinien jednoznacznie przedstawić sytuację finansów publicznych oraz plan jej naprawy. Dotychczas publikowane dokumenty nie pozwalają na jednoznaczne wnioski. - Z punktu widzenia przedsiębiorców zwiększa to ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, co bezpośrednio przekłada się na ocenę atrakcyjności naszej gospodarki, a także wpływa na ogólną koniunkturę – mówi Adam Ambrozik.