English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pomimo spowolnienia dynamiki PKB zatrudnienie rośnie coraz szybciej

19-08-2014

Wzrost zatrudnienia o 0,8 proc. rok do roku jest dobrą informacją, świadczącą o tym, że sytuacja na rynku pracy – mimo spowolnienia dynamiki wzrostu PKB w II kwartale – nadal ulega pewnej poprawie komentuje najnowsze dane GUS ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 5 mln 531 tys. osób i było o 0,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Odczyt ten jest zgodny z prognozami większości analityków oraz nieznacznie wyższy niż miesiąc temu (+0,7 proc. rok do roku).

 

Należy pamiętać o tym, że dane te przedstawiają wycinkowy obraz polskiej gospodarki – odnoszą się do niespełna 1/3 osób pracujących w Polsce. Jak wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 11,9 proc.. Oznacza to więc, że roczna dynamika spadku odsetka osób pozostających bez pracy nie przyspiesza już tak szybko jak w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

 

Nieco rozczarowało natomiast tempo wzrostu wynagrodzeń, które wyniosło w lipcu 3,5 proc. rok do roku, podczas gdy średnia prognoz ukształtowała się na poziomie 3,7–3,9 proc. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż od dłuższego czasu przeżywamy okres niskiej inflacji (w minionym miesiącu doświadczyliśmy nawet deflacji) – płace realne rosną w relatywnie szybkim tempie. Jeszcze w 2012 r. taka dynamika wynagrodzeń jak obecnie oznaczałaby faktyczny spadek siły nabywczej zatrudnionych. Teraz jednak, pomimo mało imponującego tempa podwyżek płac w ujęciu nominalnym, w rzeczywistości zasobność portfeli pracujących Polaków powiększa się najszybciej od kilku lat.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP