English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Dane o produkcji przemysłowej mogą napawać optymizmem

20-08-2014

Chociaż najnowszy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej wzrost rok do roku o 2,3 proc.jest zbieżny z oczekiwaniami rynku, to może on dawać pewne powody do optymizmu – komentuje dane GUS Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Publikacje wskaźników makroekonomicznych dla Polski w ostatnich miesiącach przynosiły najczęściej rozczarowanie. Indeks PMI za lipiec poniżej 50 pkt, a więc na granicy oddzielającej wzrost aktywności ekonomicznej w sektorze przemysłowym od jej spadku również zdawał się zwiastować kolejną nieprzyjemną niespodziankę.

 

Wygląda jednak na to, że tym razem odczyty wskaźnika PMI oddają nadmiernie pesymistyczny obraz sytuacji w polskim przemyśle. Warto pamiętać o tym, że tych sygnałów nie potwierdzają wyniki badań koniunktury prowadzonych przez GUS. Wskazują one bowiem wprawdzie na spadek aktywności, lecz nie tak dramatyczny, jak sugerowałoby to PMI. Polska gospodarka – choć doświadcza obecnie spowolnienia tempa wzrostu PKB, a także odczuwa negatywne skutki rosyjskiego embarga handlowego oraz stagnacji w strefie euro – mimo wszystko nadal znajduje się w fazie ożywienia. Nasz kraj zapewne dalej będzie podążać ścieżką przyspieszającej dynamiki wzrostu gospodarczego, choć bardziej wyboistą, niż można było się tego spodziewać.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP