English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Propozycja zmniejszenia zatrudnienia w administracji o 10 proc. To za mało

31-08-2010

Platforma Obywatelska zapowiada powrót do pracy nad projektem ustawy mającej na celu zmniejszenie zatrudnienia w administracji o ok. 10 proc. Zdaniem Pracodawców RP taka redukcja jest zdecydowanie za mało.

 

W administracji pracuje dziś ok. 170 tys. osób i tylko w ubiegłym roku zatrudnienie wzrosło o ponad 16 tys. Dlatego nawet jeśli projekt zostałby zrealizowany nie oznacza to, że wrócimy do stanu zatrudnienia sprzed roku. - Administracja ma być przede wszystkim efektywna, to znaczy sprawna w wydawaniu decyzji i wykonywaniu zadań i możliwie ekonomiczna kosztowo przy zachowaniu jej wysokiej jakości. Nie możemy sobie pozwolić na zatrudnianie osób niekompetentnych – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik.

 

Istotne jest, aby nie redukować etatów w miejscach, gdzie spowoduje to obniżenie sprawności i wydłużenie wydawania pozwoleń czy decyzji i nie rezygnować z zatrudniania wysokiej jakości specjalistów. - Uważamy jednak, że liczba zadań, które przejmuje na siebie administracja publiczna nie rośnie tak szybko, aby trzeba było zwiększać w niej zatrudnienie na taką skalę, jak ma to miejsce dziś – mówi Adam Ambrozik.

 

Można rozważyć rozpoczęcie outsourcowania pewnych, mniej istotnych, zadań państwa. – Naszym zdaniem zmniejszanie liczby pracowników administracji należy powiązać ze zmianą na bardziej motywacyjny, a mniej uznaniowy system wynagradzania, z jednoczesnym zwiększeniem odpowiedzialności pracowników za wykonywane działania – podkreśla Adam Ambrozik.