English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski: głowa państwa daje przykład

09-09-2014

– Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy zyskali wielkiego sojusznika w krucjacie przeciwko niekorzystnym przepisom polskiego prawa podatkowego – pisze na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. 

 

 Odnosi się on w ten sposób do inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przedstawił niedawno propozycje zmian w Ordynacji podatkowej. Jego zdaniem mogą być one pierwszym krokiem ku uzdrowieniu relacji podatnik – administracja. Jeśli wejdą w życie, bez wątpienia mogą się przyczynić do zwiększenia zaufania obywateli wobec państwa i jego organów.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla, że postulaty przedstawione przez Bronisława Komorowskiego zostały poparte rzetelnie przygotowaną analizą stanu prawnego, seminariami eksperckimi i – co ważne – dialogiem przez duże „D” z przedsiębiorcami – czyli dokładnie w taki sposób, jakiego oczekuje się od projektodawców przy tworzeniu prawa.

 

– Pierwszym postulatem jest – od lat oczekiwane – wprowadzenie do ordynacji podatkowej ogólnej zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika – pisze Andrzej Malinowski.  – To zaskakujące, że do tej pory nie było mechanizmu ochrony podatnika w przypadku braku dowodów jego winy. Obecnie organy podatkowe bez skrupułów rozstrzygają spory w myśl zasady przeciwnej, czyli in dubio pro fisco, co w sposób oczywisty szkodzi przedsiębiorcom i naraża ich na ponoszenie kosztów, do których nie powinni być zobowiązani – tłumaczy.

 

– Polski ustawodawca musi w końcu zrozumieć, że wprowadzanie coraz to nowych narzędzi, które ułatwiając działanie organom, spędzają jednocześnie sen z powiek uczciwym podatnikom – nie jest receptą na uzdrowienie systemu podatkowego – kontynuuje Andrzej Malinowski.  – Prezydent Komorowski zrobił pierwszy ku temu krok, aczkolwiek do stworzenia środowiska prawnego przyjaznego biznesowi jeszcze daleka droga… –  podsumowuje Prezydent.

 

W załączniku znajdą Państwo stanowisko Prezydenta Pracodawców RP w sprawie proponowanych zmian w przepisach podatkowych.