English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rozporządzenie Rady Ministrów może spowodować zablokowanie inwestycji w infrastrukturę

01-09-2010

Zdaniem Pracodawców RP ewentualne przyjęcie projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przez znaczne wydłużenie już i tak długotrwałych procedur administracyjnych, zablokuje inwestycje infrastrukturalne.

 

Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, nad którym toczą się właśnie prace, zawiera przepisy radykalnie rozszerzające katalog przedsięwzięć, które będą wymagały uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Zdaniem Pracodawców RP przyjęcie tego projektu przyniesie wiele szkody – doprowadzi do znacznego wydłużenia procedur administracyjnych na wiele miesięcy blokując inwestycje infrastrukturalne. Poza tym, znacznie wzrosną koszty (zarówno po stronie administracji państwowej jak i przedsiębiorców) prowadzenia wielu tysięcy postępowań administracyjnych, nie mówiąc już o poważnym pogorszeniu konkurencji polskich przedsiębiorstw z przedsiębiorstwami z innych krajów Unii Europejskiej, w których pod pretekstem implementacji Dyrektywy nie rozszerzono do absurdu katalogu przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

 

Problem ten dotyka najistotniejszych dla polskiej gospodarki obszarów a także dziedzin wielokrotnie uznanych przez Rząd RP za priorytetowe, m.in. energetykę, łączność elektroniczną, rolnictwo, mieszkalnictwo, przemysł.

 

Pracodawcy podkreślają, że ewentualne zastosowanie zapisów może praktycznie zablokować proces inwestycyjny, mogą też być narzędziem skutecznego oprotestowania inwestycji, np. rozwoju sieci telekomunikacji bezprzewodowej, która sama z siebie nie jest przedsięwzięciem mogącym w jakikolwiek sposób wpływać na środowisko. Zdaniem Pracodawców RP nakładanie tak szerokich obowiązków jest absurdem.