English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP apelują o wprowadzenie VAT w ochronie zdrowia

02-09-2010

Minister Finansów mimo dobrej koniunktury gospodarczej i nieoczekiwanie wysokiego wzrostu gospodarczego gwałtownie poszukuje sposobów na zwiększenie budżetu państwa. Nowym pomysłem jest wprowadzenie znacznie wyższej niż to zapisano w przekazanym do konsultacji społecznych projekcie wysokości podatku akcyzowego od papierosów.

 

Jak na razie ministrowi finansów udało się zabrać 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Na celowniku jest jeszcze m.in. zniesienie możliwości odliczania VAT od samochodów z kratką oraz paliwa do nich oraz podniesienie o 1 proc. podstawowej stawki podatku VAT. To już jednak wiemy. Najnowszym pomysłem jest wprowadzenie - znacznie wyższej niż to zapisano w przekazanym do konsultacji społecznych projekcie - wysokości podatku akcyzowego od papierosów. Unia Europejska narzuca nam rosnące rok do roku minimum wartości tego podatku. Jednak Polska zdecydowała się minimalne normy wyprzedzić o kilka lat!

 

Pracodawcy RP zastanawiając się nad rzeczywistym stanem finansów publicznych apelują jednocześnie o rozsądek przy podwyższaniu akcyzy. Naszym zdaniem kluczowe powinno być przeprowadzenie analizy faktycznych skutków dla budżetu związanych z podnoszeniem podatków. Może się bowiem okazać, że podniesienie akcyzy spowoduje wzrost szarej strefy i nielegalnego importu papierosów, co w rezultacie z jednej strony nie zwiększy dochodów państwa, z drugiej zaś podniesie koszty związane z wykrywaniem tego typu przestępczości. Może się więc okazać, że bilans nie będzie aż tak korzystny, jak wyobraża to sobie resort finansów.

 

Zdaniem Pracodawców RP rząd w pierwszej kolejności powinien starać się zmniejszyć szarą strefę i jej kosztem zwiększać swoje dochody, a dopiero potem starać się zwiększać obciążenia dla uczciwych podatników. Protestujemy także przeciwko przedmiotowemu traktowaniu konsultacji społecznych, w trakcie których przedstawia się inne, bardziej korzystne dla przedsiębiorców propozycje zmian niż ma się zamiar faktycznie wprowadzić.