English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Mimo pozytywnych zmian prowadzenie biznesu w Polsce wcale nie stało się dużo łatwiejsze

29-10-2014

W najnowszej edycji Doing Business Polska zajmuje 32. pozycję, notując awans aż o 13 miejsc. – Awans ten pozytywnie wpłynie na wizerunek naszego kraju za granicą, lecz wynika bardziej ze zmiany metodologii badań niż ze znacznych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej – zauważa Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

 

Czy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy warunki prowadzenia działalności gospodarczej poprawiły się aż tak wyraźnie, jak to sugeruje raport? Wskazane przez autorów rankingu zmiany – szybsze uzyskanie przyłącza energetycznego, przyspieszenie rejestracji nieruchomości oraz usprawnienia portowe – są oczywiście korzystne, ale trudno uznać je za przełomowe. Świadczy o tym choćby subranking dotyczący łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej, w którym zanotowaliśmy spadek o 5 pozycji – i zajmujemy dopiero 85. miejsce. Nic dziwnego, że nowy rząd, z Premier Ewą Kopacz na czele, postawił sobie za cel przyjęcie nowego prawa działalności gospodarczej. Tylko kompleksowe zmiany w tym obszarze przyniosą bowiem oczekiwany postęp. Kolejne nowelizacje obowiązującej od 2004 r. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w większości przypadków tylko pogarszały sytuację przedsiębiorców.

 

Zawstydzająco prezentujemy się w subrankingu dotyczącym pozwoleń na budowę. Polska jest tu dopiero na 137. miejscu. Liczba procedur i czas wymagany na załatwienie niezbędnych zezwoleń mogą wybić przedsiębiorcy z głowy zamiar rozbudowy zakładu, a zagranicznego inwestora – zniechęcić do ulokowania kapitału w naszym kraju. Komisja kodyfikacyjna działająca przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju od dłuższego czasu opracowuje projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który miałby w jednym dokumencie scalić większość przepisów dotyczących procesu budowlanego. Jest jednak mało prawdopodobne, że tak kompleksowy projekt uda się przeprowadzić przez całą ścieżkę legislacyjną do końca kadencji parlamentu.

 

Tymczasem potrzeba uproszczenia procedur, likwidacji barier w procesie inwestycyjnym i znaczącego przyspieszenia działań administracji w tym obszarze jest paląca. Najlepiej pokazuje to konieczność uchwalania tzw. specustaw, które zawieszają wiele standardowych procedur dotyczących realizacji inwestycji infrastrukturalnych, tak aby możliwe było budowanie dróg, terminalu LNG i sieci gazociągów, a niedługo także przyspieszenie poszukiwań złóż gazu łupkowego.

 

Nadal fatalna jest także sytuacja w obszarze podatków. Przepisy są tutaj skomplikowane, nieczytelne, a nierzadko też niespójne. Co więcej, aparat skarbowy staje się coraz bardziej agresywny i wrogo nastawiony do przedsiębiorców. Fiskus stosuje zasadę domniemania winy, zgodnie z którą podatnik ma udowodnić, że działa w zgodzie z prawem. Wielu przedsiębiorcom daje się we znaki wstrzymywanie zwrotu podatku VAT, które które może zaburzać płynność finansową przedsiębiorstw.

 

Raport Doing Business zwraca też uwagę na to, że spełnienie licznych procedur związanych z płaceniem podatków zajmuje ponad 280 godzin w skali roku, czyli niemal 36 ośmiogodzinnych dni pracy! Nie dziwi więc fakt, że Polska zajmuje dopiero 87. miejsce w tej podkategorii.

 

Mimo pozytywnych zmian i optymistycznych sygnałów prowadzenie biznesu w Polsce wcale nie stało się dużo łatwiejsze. Mimo czterech ustaw deregulacyjnych przedsiębiorcy nadal borykają się z licznymi barierami oraz ponoszą zupełnie niepotrzebne koszty. Reformy są równie niezbędne jak zmiana podejścia organów administracji, które traktują przedsiębiorców niczym podejrzanych i nie przykładają większej wagi do ustawowych terminów. Oni, w przeciwieństwie do biznesu, mają na to czas, a ponadto nikt ich nie rozliczy z opóźnień bądź błędnych decyzji.

 

Arkadiusz Pączka,

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP