English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Członkowie Pracodawców RP dyskutowali o dialogu społecznym i zmianach w prawie

30-10-2014

W czwartek 30 października w siedzibie Pracodawców RP odbyło się spotkanie firm oraz związków regionalnych i branżowych należących do Organizacji. Najważniejszymi tematami dyskusji były nowa formuła dialogu społecznego, inicjatywy legislacyjne związane z przedsiębiorczością, a także obchody jubileuszu 25-lecia Pracodawców RP.

 

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka przedstawił stan negocjacji ze stroną związkową na temat zmian kształtu dialogu społecznego w Polsce. Poinformował, iż obie strony dążą do wzmocnienia instytucjonalnej pozycji instytucji dialogu społecznego w postaci Rady Dialogu Społecznego (jak chcieliby tego związkowcy), lub – pozostając przy dotychczasowej nazwie – Komisji Trójstronnej, za którą to opcją opowiadają się Pracodawcy RP.  Zarówno jednak strona związkowa jak i pracodawcy zgadzają się, że powinna być ona niezależna finansowo i instytucjonalnie od rządu. Dyrektor Pączka zwrócił uwagę na fakt, iż rozmowy wiążą się z pewnymi trudnościami. Stronę pracodawców reprezentuje jeden prawnik, podczas gdy każda z trzech największych organizacji związkowych ma własnego przedstawiciela, co znacząco wydłuża proces dochodzenia do konsensusu.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali także o stanie prac legislacyjnych nad aktami prawnymi o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorców: projektem zmian w przepisach o umowach terminowych oraz szczególnymi rozwiązaniami związanymi z ochroną miejsc pracy w firmach dotkniętych skutkami sytuacji na Ukrainie.

 

Na zakończenie przedyskutowano sprawy organizacyjne związane z Galą Jubileuszu 25-lecia Pracodawców RP (27 listopada 2014 r.) oraz konferencją „Od transformacji do globalizacji", która odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2014 r. w ramach obchodów 25-lecia Organizacji.