English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP będą promować stolicę jako centrum innowacyjności

20-11-2014

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podpisali w czwartek, 20 listopada, list intencyjny w sprawie współpracy na najbliższe lata.

 

Jako samorząd od lat sprzyjamy przedsiębiorcom, podejmując szereg inicjatyw proinwestycyjnych i prorozwojowych. Zachęcamy dużych inwestorów do obecności w stolicy, m.in. poprzez nasz udział w największych targach nieruchomości w Cannes i Monachium. Wspieramy również tych, którzy sami próbują swoich sił – dla nich utworzyliśmy Centrum Przedsiębiorczości Smolna, które jako inkubator przedsiębiorczości daje szansę na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

 

Warszawa ma przed sobą wielką przyszłość, dlatego chcemy ją wspierać w dalszym rozwoju. Stolica to nie tylko centrum biurowe i gospodarcze. Ma wszelkie możliwości ku temu, by stać się także centrum innowacyjności – powiedział z kolei Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Jesteśmy pełni optymizmu i nadziei na to, że współpraca z Ratuszem okaże się bardzo owocna przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta – dodał Prezydent Malinowski. Zwrócił także uwagę na możliwości, jakie daje wykorzystanie kanałów współpracy międzynarodowej Pracodawców RP w światowych organizacjach gospodarczych do wspierania działań Warszawy na forum międzynarodowym. Dzięki tym kontaktom możliwe będzie zapewnienie transferu najlepszych praktyk oraz doświadczeń w obszarze współpracy sektora publicznego i prywatnego oraz powstawania nowych miejsc pracy w obszarach gospodarki opartych na wiedzy.

 

Współpraca przewiduje także utworzenie stałego forum wymiany poglądów i dialogu gospodarczego pomiędzy władzami miasta stołecznego Warszawy a Pracodawcami RP, w celu lepszego zrozumienia wzajemnych oczekiwań i wspólnego rozwiązywania problemów służących poprawie warunków życia i pracy na terenie Warszawy.

 

List intencyjny jest również początkiem wspólnych przedsięwzięć w takich obszarach jak opracowanie założeń dokumentu strategicznego dotyczącego kierunków rozwoju Warszawy, upowszechnianie idei inteligentnych miast i realizacji projektów obejmujących wdrażanie projektów technologicznych podnoszących jakość życia mieszkańców oraz prowadzących do powstawania nowych miejsc pracy w Warszawie. Partnerzy będą także upowszechniać ideę przedsiębiorczości, tworzenia klimatu i warunków do wykorzystania kapitału prywatnego w celu zapewnienia wsparcia finansowego i instytucjonalnego dla powstawania nowych firm i rozwoju działalności typu start-up w stolicy.

 

Obie strony zobowiązały się do wykorzystania potencjału akademickiego Warszawy poprzez tworzenie sieci współpracy środowisk gospodarczych ze środowiskiem akademickim, służących rozwojowi i promocji „potencjału intelektualnego”, a także wsparcie komercjalizacji badań naukowych w celu efektywnego wdrażania inteligentnych rozwiązań biznesowych w zakresie infrastruktury miejskiej.

 

Pracodawcy RP będą współpracować z przedstawicielami Ratusza także przy nowych inicjatywach i projektach z zakresu działalności badawczo-rozwojowej w ramach Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej. Przedstawiciele organizacji będą promować wśród swoich członków ideę Karty Warszawiaka jako nośnika oferującego usługi i produkty komplementarne do usług publicznych. Organizacja będzie także promowała rozwiązania w zakresie wspierania rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej na terenie metropolii warszawskiej, poprzez wykorzystanie instrumentów finansowych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.

 

Pracodawcy RP będą także uczestniczyć w przygotowaniu i prezentowaniu oferty inwestycyjnej miasta na międzynarodowych imprezach targowych i wystawienniczych, udział miasta jako partnera organizacji przy organizacji Polskiego Kongresu Gospodarczego oraz współpracę w zakresie internacjonalizacji i promocji przedsiębiorstw z branż strategicznych dla rozwoju miasta.