English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

E-sąd okazał się strzałem w dziesiątkę

07-09-2010

Od ośmiu miesięcy w procedurze cywilnej funkcjonuje tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. Pracodawcy RP od początku popierali pomysł informatyzacji postępowania cywilnego w sprawach, w których nie jest niezbędne prowadzenie postępowania dowodowego w sposób bezpośredni. Jak pokazał czas, wprowadzenie e-sądu było dobrym posunięciem ministerstwa sprawiedliwości.

 

Statystyki wskazują, że do e-sądu wpłynęło już prawie 330 tys. pozwów, z czego zakończono ponad 225 tys. z nich, w większości przypadków wydając nakazy zapłaty. – Rosnące zainteresowanie e-sądem świadczy o tym, że digitalizacja postępowania to krok we właściwym kierunku – podkreśla Adam Kwaśnik, ekspert Pracodawców RP. Regulacja stanowiąca podstawę prawną do jego działania wpisuje się pozytywnie na tle licznych pomysłów ułatwiania życia obywatelom, które w praktyce nie znajdują zastosowania, wspominając chociażby pomysły związane z tzw. jednym okienkiem.

 

Na aprobatę zasługuje też zapowiadane przez ministra sprawiedliwości zwiększanie środków przeznaczonych na funkcjonowanie e-sądu, gdyż napływ spraw, który przerósł oczekiwania twórców tej instytucji, mógłby spowodować jej paraliż.

 

- Pracodawcy RP od dawna popierają zmiany w prawie, zmierzające do informatyzacji wymiaru sprawiedliwości i działalności administracji publicznej, co doskonale wpisuje się w program budowania e-państwa – podkreśla Kwaśnik.