English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prawo działalności gospodarczej to wyraz tryumfu biurokracji nad przedsiębiorcami

12-12-2014

W lipcu br. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej obchodziła 10. urodziny. Obowiązujące przez dekadę przepisy nie spełniły nadziei pokładanych w nich przez przedsiębiorców. Z biegiem lat nowelizowano ustawę, lecz zmiany zamiast ułatwiać, komplikowały prowadzenie działalności gospodarczej. Dziś ustawa jest wyrazem tryumfu biurokracji nad przedsiębiorcami – uważa Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

 

Proponowane przez Ministerstwo Gospodarki nowe Prawo działalności gospodarczej ma przywrócić równowagę między administracją a biznesem. Niemal 60-stronicowy projekt założeń tzw. Konstytucji dla przedsiębiorców zawiera wiele korzystnych propozycji. Czytając ten dokument ma się jednak wrażenie, że większość z nich znajduje odbicie w przepisach, które już dziś obowiązują – chociażby zasada praworządności czy zasada, zgodnie z którą „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Niestety w praktyce rodzimej biurokracji ta ostatnia reguła brzmi dokładnie przeciwnie: „co nie jest dozwolone, jest zakazane”. Czy kolejna ustawa – tym razem Prawo działalności gospodarczej – zmieni mentalność i praktykę postępowania urzędników?

 

Słuszne założenia do Prawa działalności gospodarczej będą musiały zostać przekute w normy prawne. Dopiero mając do dyspozycji normy, zakodowane w przepisach, będzie można dokonać kompleksowej oceny projektowanych zmian. Dziś poruszamy się w sferze dobrych pomysłów i zapewnień o tym, że – po raz kolejny – urzędnicy chcą przychylić nieba przedsiębiorcom. Okres wyborczy sprzyja tego typu sytuacjom i dlatego ostrożnie podchodzimy do zapowiadanej „rewolucji”. Trzymamy natomiast za słowo Panią Premier Ewę Kopacz, która z uchwalenia Prawa działalności gospodarczej uczyniła jedną z głównych obietnic swojego exposé. Nie ulega bowiem wątpliwości to, iż zmiany w otoczeniu prawno-regulacyjnym są przez przedsiębiorców pożądane, a ograniczenie biurokracji przyczyni się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego oraz stworzenia nowych miejsc pracy.

 

Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP