English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Bez planu Balcerowicza nie byłoby sukcesu Polski i Polaków

19-12-2014

W ćwierć wieku zbudowaliśmy system dojrzałej demokracji, gospodarkę rynkową i społeczeństwo obywatelskie. Jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej, przekraczamy granice bez paszportów i wiz – przypominał podczas Gali 25-lecia Przemian Gospodarczych w Polsce Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Organizacja była partnerem wydarzenia, które odbyło się 18 grudnia w Teatrze Wielkim, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego.

 

To, jak długą drogę przebyliśmy, ilustruje jeden przykład: miesięczna płaca w grudniu 1989 roku wynosiła, w przeliczeniu na obecne realia, około 59 zł. Dziś wystarczyłoby to co najwyżej na opłacenie rachunku za telefon przypomniał Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Zwrócił uwagę na fakt, że wartość polskiego PKB jest obecnie dwukrotnie wyższa niż w 1989 roku, a siła naszych zarobków wzrosła aż 17-krotnie. Dziś już co piąty Polak ma wyższe wykształcenie, a długość życia naszych rodaków wzrosła o 5 lat.

 

Podkreślił, że nie byłoby tego bezprzykładnego sukcesu bez planu Balcerowicza, dzięki któremu udało się w ciągu kilku miesięcy zdusić hiperinflację. Urealniono także kurs walutowy i wprowadzono wymienialność złotego, półki sklepowe zapełniły się towarami, przeprowadzono prywatyzację handlu, transportu i małych przedsiębiorstw, rozpoczęto głębokie reformy podatkowe i ubezpieczeniowe, a także reformę bankowości. W Polsce nastąpił rozkwit przedsiębiorczości. W grudniu 1991 roku Leszek Balcerowicz podpisał układ stowarzyszeniowy Polski z EWG.

 

Najważniejsze są jednak długofalowe skutki tamtych działań: fantastyczny sukces Polski i Polaków powiedział Prezydent Malinowski, zwracając także uwagę na problemy, z którymi nadal się borykamy. Wolny rynek jest wprawdzie faktem, lecz państwo sukcesywnie nakładało na niego tyle ograniczeń, że dziś potrzebujemy odciążenia od tego balastu. Nie może być tak, że ciągle ponad 280 dni spędzamy na płaceniu podatków, ponad 130 dni czekamy na pozwolenie na budowę i niby mamy jedno okienko, a jednak na uruchomienie przedsiębiorstwa nadal trzeba czekać kilka tygodni – mówił podczas gali Andrzej Malinowski. – Leszek Balcerowicz uważa, że te porażki to efekt braku konsekwencji w prowadzeniu reform i politycznego populizmu. Trzeba się z tym zgodzić, choć politycy próbują dowodzić, że możliwości przeprowadzania głębokich reform są dziś wielokrotnie mniejsze. Powinniśmy wsłuchiwać się w głos Leszka Balcerowicza, który stał się strażnikiem reform i niezależnym sędzią. Także naszym – dodał Prezydent Pracodawców RP.

 

Podczas uroczystości odbyła się premiera dokumentu Rejs 1989 Jerzego Śladkowskiego, prezentującego sylwetki ludzi, którzy z Premierem Tadeuszem Mazowieckim przeprowadzili w latach 1989–1991 Polskę od komunizmu do demokracji.

 

Zdjęcia Wojciech Grzędziński KPRP