English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Bloomberg Businessweek Polska”: wolność gospodarcza potrzebna od nowa

12-12-2014

Transformacja gospodarcza, jaką zapoczątkował plan Balcerowicza, to ważny, ale nie jedyny element zmian, które pozwoliły Polsce przejść do wolnego rynku. Rok wcześniej rząd Rakowskiego wprowadził ustawę o swobodzie gospodarczej, która po dziś dzień stawiana jest za wzór. To wprowadzone przez Mieczysława Wilczka liberalne przepisy wywołały w Polsce wysyp firm – pisze „Bloomberg Businessweek Polska”.

 

Po wprowadzeniu pakietu Balcerowicza nawet sam rząd był zadziwiony, jak Polacy są przedsiębiorczy. Z miesiąca na miesiąc firm przybywało po kilkadziesiąt procent. Dziś tych jednoosobowych mamy prawie 3 mln. Przy czym większość narzeka na to samo: podatkową mitręgę.

 

– Z upływem czasu przepisy, które początkowo gwarantowały swobodę, zaczęły obrastać kolejnymi ograniczeniami i biurokracją, która dziś jest dla nas hamulcem – zwracają uwagę przedsiębiorcy. Od kilku lat mówią o potrzebie zmian.

 

Andrzej Malinowski, szef Pracodawców RP, uważa, że nie może być tak, iż biznes ponad 130 dni czeka na pozwolenie na budowę.