English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny

22-12-2014

Karta Dużej Rodziny (KDR) to ustawa skierowana do rodzin wielodzietnych i zastępczych, którą 22 grudnia w południe podpisał Prezydent Bronisław Komorowski. Nowe prawo zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2015 roku. Jest to część rządowego programu „Dobry klimat dla rodziny”.

 

KDR będzie funkcjonowała na poziomie samorządów i będzie rozwijana poprzez przyłączanie się do niej kolejnych partnerów: zarówno partnerzy publiczni, jak i przedsiębiorstwa prywatne, oferując zniżki na wydarzenia kulturalne, wizyty w muzeach, obiektach sportowych, wystawach czy na przejazdy komunikacją miejską. Ilość zniżek jest coraz większa za sprawą rosnącej liczby podmiotów oferujących swoje produkty czy usługi. Aktualnie partnerzy KDR przedstawiają łącznie około 1500 ofert. W miejscach, które związane są z udziałem w KDR, widoczny jest logotyp: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

 

Zakłada się, że do skorzystania z KDR uprawnionych jest ponad 3 mln osób. Otrzymuje się ją bezpłatnie: rodzice na czas nieokreślony, natomiast dzieci – do 18. roku życia lub do 25. roku, jeśli kontynuują naukę. Karty przysługują zarówno samotnym rodzicom, rodzinom zastępczym (także opiekunom zastępczym), jak i cudzoziemcom posiadającym pozwolenie na pobyt stały w Polsce.

 

Powstanie KDR jest odpowiedzią na konieczność wdrożenia nowych rozwiązań usprawniających rodzinom wielodzietnym codzienne funkcjonowanie, a także, promowanie, w szczególności wśród młodych ludzi, modelu dużej rodziny. W związku z doniosłym charakterem przedsięwzięcia, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej aktywnie włączyli się w jego promocję, zachęcając firmy członkowskie do przystąpienia do programu „Karta Dużej Rodziny” – stanowiącego jedną z rekomendacji programu „Dobry Klimat dla Rodziny”. W tym celu Pracodawcy RP zorganizowali w sierpniu spotkanie z udziałem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Podsekretarz Stanu Pani Małgorzaty Marcińskiej, podczas którego firmy zrzeszone mogły zapoznać się z założeniami programu oraz włączyć się w dyskusję.

Jednocześnie, Pracodawcy RP objęli funkcją Partnera konkurs dla firm pt. Dobry Klimat dla Rodziny, a  Prezydent Andrzej Malinowski włączył się w prace w ramach jego kapituły. Celem konkursu jest nagrodzenie przedsiębiorców, którzy w swoich działaniach wdrażają rozwiązania przyjazne rodzinom (w tym związane z godzeniem życia zawodowego z prywatnym).

 

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Marceliny Cieślak przedsiębiorstwa, które podjęły decyzję o przyłączeniu się do programu, spotykają się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim budują wizerunek swojej firmy oparty na realizacji strategii odpowiedzialnego biznesu. Strategia ta, oparta o aspekt polityki prorodzinnej, stanowi o sukcesie nie tylko rodzin wielodzietnych, lecz także samych firm – ze względu na to, że współdziałanie na wielu płaszczyznach przekłada się na korzyści wśród większej liczby grup interesariuszy. Działania te mogą być ponadto bodźcem do wyróżnienia się w danej branży oraz wpływają na konkurencyjność.