English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Indeks Wolności Gospodarczej - Polska pnie się w górę

27-01-2015

Polska awansowała na 42. pozycję na świecie w najnowszej edycji Indeksu Wolności Gospodarczej. Indeks – opracowywany przez The Heritage Foundation i „The Wall Street Journal” – należy do grona opiniotwórczych wskaźników opisujących warunki dla prowadzenia biznesu w poszczególnych krajach. Wynik ten jest najwyższą pozycją naszego kraju w historii rankingu, a jednocześnie oznacza awans o 8 miejsc w stosunku do ubiegłorocznej edycji.

 

Na wynik Polski wpływ miała znacząca poprawa w czterech podkategoriach, obejmujących: wolność od korupcji, otoczenie fiskalne, jakość wydatkowania funduszy publicznych i politykę monetarną. Z pewnością rezultat ten należy uznać za pozytywny z punktu widzenia poprawy wizerunku Polski jako miejsca do prowadzenia biznesu. Jednak przedsiębiorcy nie odczuli w ubiegłym roku skokowej zmiany w zakresie swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Wciąż bowiem istnieją liczne bariery administracyjne i regulacyjne, których usunięcie przyczyniłoby się do odblokowania potencjału rozwojowego gospodarki.

 

Autorzy rankingu wskazują m.in. na problemy związane ze zbyt niską elastycznością polskiego rynku pracy oraz niedostateczną jakością stosowania prawa – na co wpływ mają przewlekłe postępowania sądowe. Kwestie te były wielokrotnie podnoszone przez Pracodawców RP. Bardzo niepokojący jest przy tym fakt, że w zakresie jakości regulacji biznesowych odnotowaliśmy nawet spadek – z pozycji 75. na 81. Piętą achillesową Polski okazała się też efektywność wydatkowania środków publicznych – w kategorii tej zostaliśmy sklasyfikowani dopiero na 137. pozycji na świecie.

 

Za najbardziej optymistyczny przekaz płynący z rankingu należy uznać kolejny, wysoki awans Polski w kategorii: wolność od korupcji. Tym razem przesunęliśmy się o 4 pozycje – na miejsce 37. Postęp jest naprawdę imponujący, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w 2007 roku Polska plasowała się na pozycji 70.

 

Jacek Brzozowski, Doradca Prezydenta Pracodawców RP