English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polski przemysł nabiera wigoru

02-02-2015

 

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wzrósł w styczniu aż do 55,2 pkt, osiągając najwyższy poziom od 11 miesięcy – znacznie powyżej oczekiwań analityków. – To doskonały i zupełnie niespodziewany wynik. Wydawało, się że dochodzenie do tak wysokiego poziomu będzie bardzo długotrwałym i mozolnym procesem. Jeżeli styczniowy odczyt nie okaże się jedynie statystyczną anomalią i równie dobre wyniki zostaną utrzymane w kolejnych miesiącach, wówczas coraz bardziej realny stawać się będzie scenariusz wyraźnego przyspieszenia dynamiki wzrostu polskiego PKB w 2015 roku – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Najnowsza publikacja wskaźnika PMI jest bardzo dużym pozytywnym zaskoczeniem. Konsensus rynkowy ukształtował się bowiem na poziomie 53 pkt – faktyczny wynik okazał się lepszy aż o 2,2 pkt. Nieoczekiwanie szybko odbudowała się dynamika nowych zamówień, która jeszcze w III kwartale ub.r. była ujemna. Popyt na produkty wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwa wzrasta zarówno w kraju, jak i za granicą. Najprawdopodobniej jest to odłożony w czasie efekt relatywnie dynamicznego wzrostu dochodów realnych polskich gospodarstw domowych, jak i skutek tego, że nasze firmy otrząsnęły się już po szoku wynikającym z zamknięcia części rynków wschodnich i skutecznie zaczęły przekształcać strukturę swojego portfela eksportowego. Polskiemu przemysłowi sprzyjają też słabnący złoty oraz taniejące surowce energetyczne.

 

Tak silny wzrost PMI stanowi sygnał, którego nie należy lekceważyć. Wprawdzie – aby możliwe było wyciągnięcie definitywnych wniosków – konieczne jest potwierdzenie tak mocnych danych w kolejnych miesiącach, jednak trzeba też pamiętać o tym, że wskaźnik ten stosunkowo dobrze oddaje ścieżkę dynamiki PKB. Nie można więc wykluczać, że mamy do czynienia z pierwszym sygnałem zwiastującym znaczące przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w 2015 roku.