English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Dynamika wynagrodzeń realnych bije kolejne rekordy

17-02-2015

 

Jak wynika z najnowszych danych GUS, średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w styczniu o 3,6 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. – Chociaż przeciętne wynagrodzenie rośnie rok do roku w nieznacznie wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu, nie ma najmniejszych powodów do rozczarowania. Należy bowiem pamiętać o tym, że w tym samym czasie deflacja uległa dalszemu pogłębieniu. Ostatecznie więc realna roczna dynamika wynagrodzeń zbliża się już do 5 proc. To najlepszy wynik od dokładnie 6 lat – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Nominalna dynamika wynagrodzeń w Polsce nieznacznie zmalała, zwłaszcza w porównaniu z I połową 2014 r. Spadek ten jest jednak z nawiązką rekompensowany pogłębiającą się deflacją cen towarów i usług konsumpcyjnych – głównie żywności i paliw. W konsekwencji, pomimo że płace wyrażone w złotych rosną wolniej niż np. w 2011 r., wpływ tych zmian na realne dochody polskich pracowników jest nieporównywalnie większy.

 

Nie należy również przejmować się tym, że wynagrodzenia znacząco spadły w ujęciu miesięcznym. To normalne zjawisko, występujące w każdym roku. Styczniowe wynagrodzenia zawsze są niższe od grudniowych o mniej więcej 10 proc., co wynika z tego, że na koniec roku w wielu przedsiębiorstwach wypłaca się premie oraz różnego rodzaju dodatki do wynagrodzeń.

 

Interpretacja dzisiejszych danych dotyczących zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw jest natomiast utrudniona ze względu na coroczną zmianę próby badawczej przez GUS. Trudno stwierdzić, w jakim stopniu poprawa tego wskaźnika wynika ze wspomnianych zabiegów. Najnowsze szacunki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego nie mają równie optymistycznego wydźwięku jak dzisiejsze dane. Dopiero za kilka tygodni będzie można stwierdzić, który z tych wskaźników lepiej sygnalizował koniunkturę na rynku pracy.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP