English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Korzystanie ze sprzętu pracodawcy do innych celów niż służbowe jest zabronione

09-09-2010
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzonego pod patronatem PBI. Polacy coraz częściej korzystają z sieci w pracy w celach prywatnych. – Takie działanie jest zabronione – przypomina mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.
 
W interesie pracodawcy jest wprowadzenie do regulaminu pracy postanowień, z których jednoznacznie wynika, że korzystanie w trakcie godzin pracy ze służbowego sprzętu w celach prywatnych jest zabronione. Ukaranie pracownika musi bowiem zostać poprzedzone udowodnieniem mu winy.
 
- Co do zasady, regulamin wydają pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. W mniejszych firmach pracodawcy powinni pouczyć pracowników na piśmie i uzyskać potwierdzenie, że pracownik zapoznał się z zarządzeniem pracodawcy – podkreśla mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.
 
Pracownik, który w trakcie godzin pracy nie wykonuje pracy, narusza także normy dotyczące czasu pracy. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do powstania szkody w mieniu pracodawcy (np. „zawirusowanie” systemu), pracownik będzie odpowiadał materialnie i będzie zobowiązany do pokrycia powstałej szkody. Ponieważ jego działanie nie ma związku ze świadczeniem pracy, powinien pokryć ją w pełnej wysokości.
 
- Warto jednakże pamiętać, że zbyt rygorystyczne przestrzeganie tego zakazu przez pracodawców nie zawsze służy budowaniu zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, o czym także stanowi kodeks pracy – przypomina mecenas Gładoch