English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nowelizując ustawę o VAT rząd kupuje sobie czas, którego już nie ma

10-09-2010

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje, wcześniej zapowiedziane, zmiany stawek VAT. Zdaniem Pracodawców RP te propozycje to nic innego jak kupowanie czasu.

 
Przypomnijmy, że dokument przewiduje podniesienie do końca 2013 r. stawki podstawowej z 22 do 23 proc., a obniżonej z 7 do 8 proc. Wprowadzona ma zostać nowa, preferencyjna stawka 5 proc. zamiast 3 proc. (dotyczy np. książek). Jednocześnie planowane jest obniżenie z 7 do 5 proc. stawki na podstawowe produkty żywnościowe.
 
- Zaczynamy szczegółową analizę projektu. Widać, że te propozycje to nic innego jak kupowanie czasu. Musi on zostać wykorzystany na reformy po stronie wydatkowej budżetu. Bez takich działań, podniesienie stawek VAT będzie niczym nieuzasadnionym zaciągnięciem ręcznego hamulca naszego rozwoju gospodarczego – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
 
Wydatki na obsługę zadłużenia Skarbu Państwa pochłoną w przyszłym roku 12,3 proc. wydatków budżetu. Aby zmniejszyć ten wskaźnik, potrzebne są zmiany m.in. w emeryturach mundurowych, KRUS i ubezpieczeniach socjalnych.
 
  • Emeryci w Polsce są najmłodszymi w Europie. Emerytury i renty mundurowe pobiera obecnie prawie 150 tysięcy Polaków, co kosztuje budżet państwa 4,6 mld zł rocznie.Dlatego też w pierwszej kolejności należy podnieść faktyczny wiek przechodzenia na emeryturę oraz ograniczyć możliwość wcześniejszego wygaszania aktywności zawodowej w stosunku do możliwie jak największej grupy osób. Bez tych działań dotacje budżetowe dla ZUS będą z każdym rokiem większe. Jeżeli budżet co roku będzie musiał „ratować” ZUS wyższymi kwotami, to trudno mówić o uzdrowieniu i zbilansowaniu finansów publicznych.
  • Świadczenia z KRUS pobiera blisko 1,5 miliona Polaków. Rolnicy, jako uprzywilejowana grupa społeczna płacą jednak znacznie niższe składki, a ich emerytury w znacznej części finansowane są z budżetu państwa. W 2009 r. na dofinansowanie KRUS budżet przeznaczył ponad 16  mld zł. Zmiany w tym obszarze muszą rozpocząć się od wprowadzenia nowej definicji stworzenia jednej i spójnej definicji rolnika i gospodarstwa rolnego. Ta definicja powinna przede wszystkim ograniczyć szarą strefę. Rolnikiem powinna być jedynie osoba, która faktycznie wykonuje działalność rolniczą.
  • Zmiany w systemie zabezpieczenia socjalnego. Dziś wydatki socjalne w Polsce nie dość że są wysokie, to jeszcze źle adresowane. Złe rozwiązania ustawowe oraz niewydolny system pomocy społecznej powodują, że gros środków trafia do rodzin średniozamożnych. Jednocześnie niski udział w ogóle pomocy ma pomoc dla dzieci.
 
Nasze propozycje wychodzą daleko poza klasyczne ujęcie reformy finansów publicznych. Nie możemy sobie jednak pozwolić tylko na punktowe działania, potrzebujemy reformy kompleksowej. Bez takich działań co kilka lat (w zależności od koniunktury gospodarczej) będzie nam zaglądać w oczy widmo przekraczania progów ostrożnościowych zawartych w ustawie o finansach publicznych, a rosnące wydatki sztywne będą uniemożliwiać elastyczne zarządzanie publicznym pieniądzem.