English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Minister finansów składa wyjaśnienia

26-02-2015

 

Minister Jacek Kapica skomentował doniesienia o wycieku do mediów notatki ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych. Kontrowersyjna treść notatki zmusiła Ministra do wyjaśnień. Odżegnując się od wytycznych w niej zawartych, zapowiedział racjonalne zmiany w funkcjonowaniu administracji skarbowej. Czy wpłyną one na mentalność urzędników? A może to tylko puste obietnice, które mają ratować negatywny obraz Ministerstwa i aparatu skarbowego?

 

Abstrahując od tematu ujawnionej notatki (której autentyczności dotąd nie potwierdzono), warto skupić się na planowanych przez resort finansów zmianach w przedmiocie kontroli podatkowych i oczekiwać ich rzeczywistego przełożenia na działania organów kontroli. Minister Jacek Kapica zadeklarował, że do urzędników trafił przekaz, aby kontrole dotyczyły bieżących okresów rozliczeniowych. Ponadto celem organów podatkowych ma być koncentrowanie działań na podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych. – Zależy nam na tym, aby administracja była bardziej efektywna w ściganiu oszustw i unikania opodatkowania. Chcemy ją ukierunkować na obszary ryzyka (…), a nie na tych, którzy płacą podatki – powiedział Jacek Kapica. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów wymagania wobec urzędników znacznie wzrosną w związku z tym, że kontrole mają być przeprowadzane na podstawie dokładnej analizy ryzyka oraz właściwego typowania podmiotów. A wszystko po to, aby kontrolujący zamiast do drzwi zwykłych podatników – pukali do drzwi oszustów.

 

Takie zmiany bez wątpienia spotkają się z aprobatą podatników. Czy istnieje jednak szansa na faktyczne usprawnienie funkcjonowania administracji skarbowej? Choć problemy zdiagnozowano już dawno, to na przestrzeni ostatnich lat ciężko jest odnotować realną poprawę relacji między podatnikiem a organami podatkowymi. Na wskazanych zapowiedziach zmian cieniem kładzie się między innymi ogromna determinacja Ministerstwa Finansów do uchwalenia generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Istnieje bowiem obawa o to, iż instytucja ta okaże się w rękach urzędników narzędziem jeszcze większego niż dotychczas fiskalizmu. Dlatego też podatnicy oczekują szybkich i przede wszystkim efektywnych zmian, gdyż same obietnice i zapowiedzi w żaden sposób nie wpływają na ich pozycję względem aparatu skarbowego.

 

 

Łukasz Czucharski, ekspert Komitetu Podatkowego Pracodawców RP