English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Problem płacy minimalnej dla polskich kierowców wciąż nierozwiązany – protest przewoźników pod ambasadą Niemiec

05-03-2015

 

 

Na połączonym posiedzeniu sejmowych Komisji: Infrastruktury, Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Unii Europejskiej w dniu 3 marca omawiano temat działań rządu związanych z niemieckim obowiązkiem stosowania płacy minimalnej dla polskich kierowców. Na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele Pracodawców RP i Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

 

Obowiązek stosowania krajowej płacy minimalnej dla polskich kierowców w Niemczech to problem, który wciąż nie znalazł właściwego rozwiązania. Komisja Europejska prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, dotyczące zgodności niemieckiej ustawy z prawem unijnym. Rząd niemiecki złożył w tej sprawie 3 marca br. wyjaśnienia, które będą przedmiotem analizy. W chwili obecnej stosowanie ustawy zostało przez stronę niemiecką zawieszone. Jednak zgodnie z informacjami napływającymi od przewoźników niemieckie służby celne nie zaprzestały prowadzenia kontroli. Jednocześnie niemieccy kontrahenci i zleceniodawcy nadal wymagają od polskich przewoźników podpisywania oświadczeń o stosowaniu się do niemieckiej ustawy, uzasadniając to zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego.

 

Wprowadzony przez Niemcy obowiązek stosowania płacy minimalnej dla przewoźników z innych krajów stał się niestety niepokojącym precedensem. Także rząd francuski przyjął wstępną propozycję wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia – w wysokości 9,61 euro za godzinę. Podobne pomysły pojawiają się także w Belgii i Włoszech. Wprowadzanie takich rozwiązań przez kolejne kraje UE byłoby zupełnym zaprzeczeniem idei swobodnego przepływu towarów i usług na europejskim rynku.

 

W ramach protestu przeciwko tym protekcjonistycznym działaniom właściciele polskich firm wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe zorganizowali 4 marca przed ambasadami Niemiec i Francji protest przeciwko objęciu polskich kierowców przepisami o płacy minimalnej. W trakcie protestu przekazali Ambasadorom obu krajów petycję do Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Prezydenta Francji François Hollande’a.

 

Jacek Brzozowski, Doradca Prezydenta Pracodawców RP