English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prezes PARP na spotkaniu z przedsiębiorcami ws. nowej perspektywy finansowej

13-03-2015

12 marca br. odbyło się spotkanie Rady Pracodawców RP z Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości panią Bożeną Lublińską-Kasprzak. Celem spotkania było omówienie programów wsparcia dla przedsiębiorców na lata 2014-2020 na innowacje, które będą realizowane przez PARP.

 

W  nowej perspektywie finansowej kluczowe będą następujące obszary: działalność rozwojowa i innowacyjna, usługi proinnowacyjne dla biznesu, internacjonalizacja, start-up’y i klastry, infrastruktura drogowa i transportowa, rozwój kadr. W porównaniu z poprzednim okresem programowania, środki na ten ostatni obszar nie będą przez PARP przekazywane w formie dofinansowanych szkoleń, programów dla pracowników. Ponadto obszar B+R, który poprzednio był jednym z priorytetów PARP, teraz przeszedł do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

PARP będzie realizowała działania z zakresu trzech Programów Operacyjnych: Inteligentny Rozwój (1,94 mld euro), Wiedza Edukacja Rozwój (90 mln euro) oraz Polska Wschodnia (1,64 mld euro).

 

Najwięcej komentarzy podczas spotkania wzbudził Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), czyli platforma za pośrednictwem której przedsiębiorcy będą mogli wybrać i zgłosić się oraz swoich pracowników na usługi rozwojowe (m.in.: szkolenia, doradztwo, mentoring, coaching), w tym w szczególności usługi rozwojowe finansowane ze środków publicznych.  Kontrowersje budzą przede wszystkim warunki, jakie muszą spełnić firmy, które będą zainteresowane wpisaniem na listę świadczących usługi oraz nadmiernie skomplikowane procedury rejestracji firm oferujących usług do systemu. PARP wciąż prowadzi konsultacje kryteriów wyboru i zaprasza zainteresowane firmy do wyrażenia swoich opinii.