English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Partnerzy społeczni rozmawiali z Prezydentem RP o dialogu

18-03-2015

 

 

Pracodawcy RP uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie dialogu społecznego.

 

Było to już kolejne spotkanie w Kancelarii Prezydenta z liderami organizacji partnerów społecznych oraz Ministrem Pracy i Polityki Społecznej (poprzednie odbyło się 7 stycznia br.). Ich celem jest przełamanie trwającego od prawie dwóch lat impasu dialogu prowadzonego w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

 

Po półtora roku negocjacji organizacjom pracodawców oraz centralom związkowym udało się wypracować wspólny projekt ustawy regulującej zasady funkcjonowania nowej instytucji dialogu trójstronnego, jaką będzie Rada Dialogu Społecznego.

 

Ta ustawa jest uzgodniona między wszystkimi stronami w mniej więcej 90 procentach – oceniał Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

 

Rozmowy prowadzone w dialogu autonomicznym to niewątpliwy sukces partnerów społecznych. Docenia to również resort pracy, ponieważ uwzględnił zdecydowaną większość propozycji uzgodnionych przez stronę społeczną. Propozycje, które pozostają sporne, mają zostać rozstrzygnięte podczas spotkania przedstawicieli organizacji pracodawców i związków zawodowych z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej, zaplanowanego na 20–21 marca br.

 

W najbliższych dniach będą kolejne spotkania, które – w moim przekonaniu – mają ogromną szansę przynieść uzgodnienie projektu ustawy w układzie trójstronnym. To byłby prawdziwy triumf zasady dialogu społecznego, jako podstawy rozwiązywania liczących się problemów społecznych w Polsce – podkreślił Prezydent RP.

 

Podczas spotkania w Kancelarii Pan Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie starał się wpłynąć na parlament, aby przygotowana ustawa została przyjęta jeszcze w tej kadencji.

 

Ale po pierwsze: ta ustawa musi zostać uzgodniona, po drugie: oczywiście musi być wola wspólnego wdrożenia jej w życie – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zamierza również włączyć się w proces wdrożenia tej regulacji oraz w roczny monitoring jej funkcjonowania. Ponadto zaproponował powołanie Centrum Dialogu, które miałoby działać poza układem trójstronnym – z uwzględnieniem organizacji pozarządowych.

 

Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP
Wojciech Olkuśnik/KPRP