English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wspieranie współpracy z Afryką przez polskich pracodawców

20-03-2015

 

 

19 i 20 marca w Warszawie odbyła się konferencja Europe-Africa Business Summit. Celem szczytu było dostarczenie polskim przesiębiorcom niezbędnych informacji o sposobach inwestowania w Afryce.

 

Wśród prelegentów byli min: Janusz Pietkiewicz - wiceprezydent Pracodawców RP, dr Jan Kulczyk – właściciel międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments, Horst Kohler – Prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2004-2010 oraz Dyrektor International Monetary Fund w latach 2000-2004, Dariusz Kacprzyk – Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Muda Yusuf – Dyrektor Generalny Izby Przemysłowo-Handlowej w Lagos.

 

Podczas konferencji Janusz Pietkiewicz podkreślał, że korzyści ze współpracy przedsiębiorców z Polski i Afryki są obopólne i coraz więcej firm angażuje się w działalność biznesową w krajach afrykańskich. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy rozpoczęło tam działalność 350 polskich firm i obecnie działa tam ok. 3000 rodzimych przedsiębiorstw. I tak np. w Senegalu w sektor wydobywczy zainwestowała Grupa Azoty, w Namibii – Kulczyk Investments, zaś Asseco będzie tworzyło system informatyczny w Etiopii. Afryka okazała się atrakcyjnym rynkiem zbytu dla polskich producentów żywności, zmuszonych do poszukiwania nowych rozwiązań przez rosyjskie embargo. Kontakty handlowe polskich przedsiębiorców z tej branży z kontrahentami z Afryki uległy znacznemu ożywieniu – np. eksport artykułów spożywczych z Polski do Maroka wzrósł rok do roku o ponad 450 proc., podczas gdy wymiana z krajami takimi jak Algieria, Nigeria czy RPA przynajmniej się podwoiła. Przypadek branży przetwórstwa spożywczego jest najbardziej spektakularnym przykładem sukcesu, ale duży potencjał wzrostu tkwi w praktycznie wszystkich gałęziach afrykańskiej gospodarki co daje szansę na dalsze korzystne inwestycje.

 

Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation podkreślała, że w kontaktach Europa – Afryka najważniejsze są relacje oparte na partnerstwie, a nie na dyktacie jednej ze stron - Musimy uważnie wsłuchać się w to, czego od nas oczekują ludzie w Afryce. Oni chcą i mogą być partnerami w biznesie. Podobnie uważa George Njenga, Dziekan Strathmore Business School z Kenii, którego zdaniem sposób budowania wzajemnych relacji jest bardzo ważny – Często rozmawiam z różnymi biznesmenami, ale to Polacy sprawiają wrażenie ludzi, którym na tobie zależy.  Andrzej Dycha, Wiceminister Gospodarki zwrócił uwagę na fakt, że państwa afrykańskie są obszarem o największym wzroście gospodarczym, tym bardziej polska gospodarka powinna być częścią tego rozwoju.  – Obecnie nasze relacje handlowe są na skromnym poziomie. Staramy się w ramach administracji rządowej wspierać polskich przedsiębiorców chcących inwestować w Afryce.

 

Podczas Szczytu Gospodarczego zaprezentowano konkretne rozwiązania dotyczące zakładania firm w Afryce, a  także zasady finansowania współpracy z afrykańskimi partnerami. Przedstawiono propozycje konkretnych projektów biznesowych zachęcając zarówno biznesmenów jak i administrację rządową do udziału w nich. Dodatkowo, kancelarie prawne, które mają doświadczenie w prowadzeniu działalności w Afryce udzielały nieodpłatnych porad prawnych jak prowadzić tam działalność gospodarczą.