English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Akcja „Wyrwij fiskusowi bat” ma nowych sojuszników!

25-03-2015

 

 

 

 

Pracodawcy RP zyskali nowych sojuszników w walce z bezprawiem organów podatkowych. Akcję „Wyrwij fiskusowi bat!” poparli dziś przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Stowarzyszenia Niepokonani2012. W Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji prasowej, podpisano list intencyjny w tej sprawie.

 

W ramach akcji „Wyrwij fiskusowi bat” odbyła się konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali: Cezary Kaźmierczak – Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jeremi Mordasewicz - Doradca Zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Adam Gizicki – Członek Zarządu Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

 

Spotkanie otworzył Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. - Jestem niezmiernie rad z faktu, że w takim gronie siedzimy tutaj, przy jednym stole. Jest mi też jednak niezmiernie przykro, że musimy tutaj być. Dlaczego? Ano dlatego, że wolałbym, abyśmy spotykali się przy weselszych okazjach. Tymczasem okazuje się, że nie pierwszy raz państwoa mam tu na myśli organy podatkowe – zmusza nas do podejmowania inicjatyw, które, wydawać by się mogło, w demokratycznym kraju nie są potrzebne – powiedział. - Zebraliśmy się tutaj po to, by walczyć o fundamentalną – nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla wszystkich podatników – zasadę domniemania niewinności. Dziś, po 25 latach od transformacji ustrojowej, wciąż żyjemy w czasach, w których przedsiębiorcy, podatnicy, ci, którzy budują ten kraj i pozwalają mu funkcjonować, są przez to państwo traktowani jak przestępcy. Dla fiskusa bowiem wszyscy – jak tutaj siedzimy – jesteśmy przestępcami! – podkreślił. Prezydent Pracodawców RP podkreślił, że projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowo, którego autorem jest Bronisław Komorowski jest kluczowy dla normalizacji stosunków podatnik – fiskus. – Tymczasem przepisy podatkowe w Polsce są ostatnim bastionem zasady domniemania winy. Wszelkie wątpliwości interpretacyjne tych przepisów – a ich jasność to temat na zupełnie inną opowieść – rozstrzygane są na korzyść fiskusa. To urzędniczy bat na podatników. Bat, który urzędnicy wraz z Ministrem Mateuszem Szczurkiem trzymają mocno i za nic nie chcą go puścić – zaznaczył. Zdaniem wszystkich zebranych na konferencji, Ministerstwo Finansów celowo blokuje uchwalenie prezydenckiej noweli. - Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest nasza akcja „Wyrwij fiskusowi bat!”. Chcemy pozbawić fiskusa możliwości bezkarnego gnębienia podatników. Tak, właśnie gnębienia – bo nie można inaczej nazwać tego, co robią urzędnicy – dodał.

 

Adam Gizicki ze Stowarzyszenia Niepokonani 2012 wyraził zadowolenie z faktu, że znalazło się spore grono organizacji, które postanowiły walczyć ze szkodliwymi praktykami fiskusa. - „Wyrwij fiskusowi bat!” to szczytna akcja, pod którą się podpisujemy szczerym sercem i chętnie podzielimy się doświadczeniem. Stowarzyszenie Niepokonani 2012 to pierwsza linia frontu – podkreślił. W jego ocenie Ministerstwo Finansów wypowiedziało wojnę podatnikom, przedsiębiorcom, bo nie radzi sobie z dziurą budżetową. - Pokrywa ją wpływami od uczciwych przedsiębiorców. Schemat działania urzędów skarbowych jest taki sam od wielu lat. Rażąco łamane są wszystkie podstawowe zasady. Ale w tej wojnie nie będzie wygranych, straci na tym skarb państwa, bo będzie trzeba niedługo wypłacić odszkodowanie za nieuzasadnione pozwy – zaznaczył Gizicki.

 

Cezary Kaźmierczak z ZPP nie miał wątpliwości, co do tego, że system podatkowy w Polsce jest w fatalnym stanie. - Samo zajęcie się przez Prezydenta RP prawem podatkowym jest rzeczą bezprecedensową. To pokazuje, do jakiego momentu doszliśmy, to pokazuje wagę sytuacji – stwierdził. - Ministerstwo  Finansów rozpętało histerię przeciwko tej noweli. Na początku lutego Ministerstwo Finansów wysmażyło swoje stanowisko i przesłało do rządu jako projekt,  a  17 lutego na komisji sejmowej pan Minister  Cichoń nie raczył o tym wspomnieć. Miesiąc później dalej zachwalał projekt nie mówiąc o tym, że wystawił mu jednoznacznie negatywną opinię. Minister Szczurek opowiada, że są za nowelą prezydencką. Jeżeli tak, to niech ją uchwalą. Wydaje mi się, że Ministerstwo  Finansów  chce zachować prawo, żeby określać kto jest przestępcą  a kto nie jest – mówił ostro.

 

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zwrócił też uwagę na kolejny, jego zdaniem bardzo niebezpieczny, aspekt działań resortu finansów, mający na celu storpedowanie prezydenckiej poprawki. - W mediach pojawiły się spekulacje, że jeżeli rozstrzygamy wątpliwości na korzyść podatnika, to rozstrzygamy je na niekorzyść społeczeństwa. Takie postawienie sprawy narusza fundamenty naszego systemu politycznego i  gospodarczego.  Jeżeli uważamy, że możemy jednostkę przycisnąć w sytuacji wątpliwej, to w gruncie rzeczy działamy na rzecz społeczeństwa, bo będą większe wpływy. Jest to błędne założenie, bo podważamy zaufanie do instytucji państwa – wyjaśnił.

 

Przedstawiciele obecnych na spotkaniu organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali list intencyjny, w którym deklarują wzajemną współpracę na rzecz uchwalenia przez Sejm projektu noweli Ordynacji podatkowej.