English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Środowiska biznesowe Polski i Niemiec kontynuują dialog energetyczny

27-03-2015

 

Dnia 27 marca br. w Ambasadzie RP Berlinie odbyło się spotkanie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, dedykowane współpracy i wymianie doświadczeń w obszarze energetyki pomiędzy biznesem z Polski i Niemiec.


W spotkaniu wziął udział Wicekanclerz, Minister Gospodarki i Energetyki Niemiec Sigmar Gabriel.


Honorowym Przewodniczącym Grupy został Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Funkcję Współprzewodniczących objęli Marek Woszczyk, Prezes PGE, oraz Stephan Kohler, dotychczasowy Prezes Niemieckiej Rządowej Agencji Energii (DENA).


Ambasador RP w Berlinie Jerzy Margański, otwierając posiedzenie, wyraził zadowolenie z faktu, że współpraca między środowiskami biznesu z obu krajów rozwija się na bazie ustaleń podjętych podczas Polsko-Niemieckiego Szczytu Energetycznego – który odbył się w Berlinie 12 czerwca 2014 r.


Prace Grupy zostały przygotowane przez Pracodawców RP i Deutsche Energie-Agentur (DENA) przy wsparciu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie. W skład Grupy wchodzą prezesi i członkowie zarządów wiodących firm polskich i niemieckich, reprezentujących energetykę i przemysł; wśród nich znajdują się m.in.: PGE, PSE, PGNiG, Tauron, Energa, Enea, Grupa Azoty, 50Hz, ENBW, Vattenfall, BASF, Viessmann, Steag.


Posiedzenie było elementem unikalnego w skali europejskiej dialogu bilateralnego biznesu, nawiązanego przez Polskę i Niemcy. Odbyło się ono w ważnym momencie europejskiej debaty o energetyce. Z tego względu omawiane były m.in. tematy dotyczące planów utworzenia Unii Energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego Europy. Uczestnicy starali się zidentyfikować wspólne interesy oraz istotne różnice poglądów – z punktu widzenia biznesu zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Zgodnie stwierdzono, że dalsza integracja gospodarcza wymaga od krajów Unii lepszej koordynacji krajowych strategii energetycznych.


Ustalono też, że jesienią tego roku zostanie zorganizowany w Warszawie kolejny Szczyt Energetyczny Polska – Niemcy.