English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wskaźnik PMI utrzymuje się na wysokim poziomie

01-04-2015

 

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w marcu do 54,8 pkt – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie banku HSBC. – Choć dane są nieco słabsze od oczekiwań, pozostają one bardzo dobre. Jeśli wartość predykcyjna PMI została utrzymana, możemy spodziewać się pewnego przyspieszenia dynamiki wzrostu gospodarczego w kolejnych okresach – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Marzec przyniósł umiarkowane pogorszenie oceny dynamiki poprawy koniunktury wśród polskich przedsiębiorstw przemysłowych (spadek o 0,3 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem). Niemniej jednak wskaźnik PMI utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Przemysł zaczyna nadrabiać zaległości względem innych sektorów, które w połowie ubiegłego roku nie doświadczyły równie głębokiego spowolnienia.

 

Najnowsze dane sygnalizują dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy – subindeks zatrudnienia osiągnął rekordowo wysoki poziom. To kolejny argument przemawiający za tym, że możliwy jest spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do wartości jednocyfrowych w III kwartale bieżącego roku.

 

Widoczne stają się również pewne oznaki wygasania presji deflacyjnej. Czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest spadek kursu złotego względem dolara, co – choć podnosi konkurencyjność polskiego eksportu – czyni dobra importowe droższymi. Pogłębia się jednak rozdźwięk pomiędzy kosztami produkcji a cenami sprzedaży. W konsekwencji wyniki finansowe sektora przemysłowego mogą znaleźć się pod narastającą presją.

 

W ostatnich miesiącach wskaźnik PMI w nieco przesadzony sposób oddawał wahania koniunktury gospodarczej w Polsce – skala pogorszenia dynamiki PKB w drugiej połowie 2014 r. okazała się znacznie mniejsza, niż sugerowałyby ówczesne odczyty tego indeksu. Należy więc z pewną ostrożnością oceniać znaczenie także dzisiejszych danych. Cieszyć może jednak to, że na przestrzeni całego I kwartału wskaźnik ten utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie – daje to bowiem pewne nadzieje na to, że zaobserwujemy wkrótce poprawę kluczowych wskaźników makroekonomicznych za ten okres.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP